Pokud během zimy holdujete teplým nápojům, vybírejte si ty správné. V každém případě si dopřejte o vánočních svátcích i ty tradiční se špetkou alkoholu, ale během dne raději popíjejte čaj. Jedná se o příjemného pomocníka pro vaše zdraví a je jedno jestli dáte přednost klasickému černému nebo bylinkám.

Na TOP 5 varovných signálů, že vaše srdce není v pořádku, se podívejte se v tomto YouTube videu na kanále TopTrendingCZ:

Zdroj: Youtube

Názor nutriční specialistky

Britská výživová specialistka Dr. Pamela Mason říká, že Britové vděčí za své pevné zdraví každodennímu rituálu, tedy pití kvalitního čaje. A přestože si často ani neuvědomují jeho všechny přínosy, ve statistických průzkumech je to průkazné. Horký čaj totiž přináší více než je prohřátí těla a příjemnou chuť. P. Mason k tomu dodává: „Jako odborník na výživu vím, že tento oblíbený horký nápoj může ochránit zdraví mozku i srdce.“

Zdravé srdce

Jak se odbornice P. Mason vyjadřuje, je dobré čaje kombinovat a využívat různé chutě. Je jedno, jestli budete popíjet čaj černý, zelený, ovocný nebo bylinkový. Vždy by měl být plný prospěšných látek, a hlavně antioxidantů. Na to je například perfektní heřmánek nebo čaj z čerstvého zázvoru.

Ve většině čajů najdete i další látku, která prospívá zdraví a činnosti srdce, a to jsou polyfenoly. Mají totiž silný protizánětlivý účinek. Pití černého a zeleného čaje snižuje rizika kardiovaskulárních onemocnění, protože přispívá ke snížení krevního tlaku a nebezpečného cholesterolu, podobně funguje i ibišek.

Svěží mozek

Výživová poradkyně také dodává, že pravidelné pití čaje prospěje i správné funkci mozku: „V dalším výzkumu byla pravidelná konzumace černého čaje spojena s lepší pamětí ve vyšším věku." Zelený čaj obsahuje epigalokatechin galát (EGCG), který zpomaluje ztrátu paměťových buněk. Bylinkové čaje jsou výborné pro své uklidňující účinky, které snižují případnou úzkost.

Jaké množství

Pokud se jedná o černý a zelený čaj doporučení Dr. Mason zní takto: „Tři až čtyři šálky černého čaje denně jsou spojené s příznivými přínosy pro zdraví srdce i mozku. Pokud máte rádi bylinky, zaměřte se na jeden až dva šálky vašeho oblíbeného bylinkového nálevu nebo na pár šálků zeleného čaje."

Související články

Zdroje: www.express.co.uk, www.zdravestravovani.eu, www.novinky.cz