Pokud chcete, abyste byli zdraví a váš organismus prospíval, měli byste dodržovat nejen zdravý životní styl se správným jídelníčkem a dostatečnou dávkou aktivního pohybu! Stejně tak zásadní je i dodržování pitného režimu. Ovšem ten byste měli plnit nejlépe vodou nebo neslazenými čaji. Některé nápoje se totiž nepočítají, naopak mají na naše tělo neblahé dopady. Které to jsou a je lepší se jim vyhýbat?

Na velký test energetických nápojů se podívejte v YouTube videu na kanále Vím co jím a piju:

Zdroj: Youtube

Správný pitný režim

Každý z nás by neměl opomíjet denní dávku tekutin, která by se měla pohybovat mezi 2 až 3 l. Nejlepší variantou je čistá voda, kterou lze proložit minerálkami a bylinkovými nebo ovocnými čaji bez přídavku cukru. Bohužel mnozí z nás do pitného režimu často řadí i nápoje, které jsou pro zdraví nevhodné a mnohdy ho naopak hydratují či zanášejí nevhodnými látkami, což může vést až k poškození srdce. Které to jsou?

Alkohol

Mezi rizikové nápoje patří samozřejmě alkohol. Především pokud jej požíváte pravidelně a v nezdravých dávkách. Jeho dlouhodobá konzumace do zdravého životního stylu nepatří. Bohužel náš národ zaujímá přední příčky v jeho roční spotřebě.

Nadmíra alkoholu ovlivňuje negativně naše celkové zdraví. Má špatné dopady na mozek, který funguje pomaleji a časem ztrácí své maximální schopnosti. Stejně tak budete nesoustředění a bude narušena i správná funkce jater a slinivky. Ovšem jsou i nápoje, které jsou pro naše zdraví ještě mnohem škodlivější než samotný alkohol. Které mezi ně patří?

Energetické nápoje

Tento druh nápojů ve své spotřebě stále stoupá a nejvíce je v oblibě u mladších generací. Nejenže jsou v lákavých obalech a nejde je tak v pestré nabídce přehlédnout, ale jsou lákavé i svou chutí a povzbuzujícím účinkem. Jejich pravidelná a dlouhodobá konzumace je však pro tělo doslova zabijákem.

Je to díky často velmi vysokým dávkám kofeinu a stejně tak nezdravého cukru, které mohou iniciovat mnohé zdravotní potíže. Mezi nejčastější patří vysoký krevní tlak, třes končetin a srdeční rytmus. Negativně je ovlivněná i centrální nervová soustava, a tak můžete trpět nespavostí a stavy deprese.

Sladké limonády

Odborníci na stravování nazývají veškerý sortiment sladkých limonád jako „sladký jed s bublinkami“. Značně slazené a sycené nápoje jsou pro mnohé z nás větším lákadlem a uspokojením než obyčejná voda. Bohužel známými hnědými, žlutými či červenými limonádami tělu moc neprospějete.

Nejenže nezaženete žízeň na delší dobu, ale do těla dostanete ohromnou dávku cukrů, barviv a různých chemických přísad. Následně pak dochází například ke zvyšování hladiny špatného cholesterolu v krvi, což přispívá ke zvýšenému riziku vzniku onemocnění kardiovaskulárního systému.

Související články

Zdroje: www.akcniceny.cz, www.lidovky.cz, www.novinky.cz