Proč škodí některé nápoje víc než jiné?
Nejspíš už jste si někdy všimli, že po konzumaci konkrétních nápojů máte v puse, a především na zubech, takový zvláštní pocit. Nejde o nic neobyčejného a vaše zuby i ústa jsou úplně v pořádku. Co v pořádku není, je vysoká kyselost některých bublinkových nápojů.
To, že jsou sycené nápoje plné cukrů, je známá věc, ale není to jediný problém. Cukr sice podporuje množení bakterií v ústech, což je příčinou nevratného poškození zubní skloviny a může vést ke kažení zubů či onemocnění dásní, mnohem větší problém ale představuje obsah kyselin v nápojích.
Podívejte se na příspěvek z YouTube kanálu Manhattan Bridge Orthodontics. Jednoduchý pokus na zdravém zubu vydá za tisíc slov:
Problém nepředstavují jen cukry
Velké množství sycených nápojů obsahuje nejen cukr, ale také kyseliny, které přispívají k erozi zubní skloviny. Tak jako bakterie působí v malém množství na nepatrné místo na zubu, kde později vznikne kaz, kyseliny v nápojích působí na veškerou zubní sklovinu. Pokud popíjíte takový nápoj průběžně celý den, je to pro sklovinu skutečně velká zátěž. Obecně bývá v různých sycených limonádách přítomna kyselina citronová, ale také uhličitá a fosforečná.
Co můžete proti působení kyselin dělat?
Jestliže se nechcete vzdát těchto nápojů úplně, můžete si ústa vypláchnout nebo prostě vypít sklenici čisté vody, mléka nebo bylinkového čaje.
K jistému snížení působení pomáhá také brčko. Díky němu nebudou zuby v přímém kontaktu s limonádou.
Pokud jíte nebo žvýkáte žvýkačku bez cukru, i to vám pomůže s redukcí kyselého pH v ústech díky produkci slin, které jsou neutrální.
Ač by se mohlo zdát, že čištění zubů po konzumaci těchto nápojů je skvělý nápad, opak je pravdou. Sklovina zubu může být natolik naleptaná kyselinami, že další mechanické dření kartáčkem může situaci i rychle zhoršit. Raději si proto čistěte zuby alespoň půl hodiny po konzumaci těchto sycených nápojů obsahujících kyseliny.
Zdroje: livestrong.com, livescience.com