Zelenavý povrch vody ještě nemusí nutně znamenat, že za plavání zaplatíte nepříjemnými následky, jako je vyrážka, alergie, nebo dokonce lehká otrava – zvracení, bolest hlavy a při výraznějším zatížení i dlouhodobější problémy. Pokud zelený zákal vytvořily řasy, až na výjimky nic takového nenastane (Ostatně některé vodní řasy, jako je chlorella a spirulina, jsou dokonce hitem zdravé výživy). Pokud se však přemnožily sinice, je situace jiná. Tyto mikroorganismy tvořily první život na Zemi, jim vděčíme za dnešní atmosféru a kyslík. Ale ve vodě se s nimi kamarádit radno není.

Test v láhvi

Ve vodě zamořené sinicemi nenechejte koupat ani svého psa! Nebezpečí hrozí především, pokud se vody napije, a tomu těžko zabráníte, jakmile se k vodě přiblíží nebo do ní vleze. Následkem může být otrava až smrt, proto mu noste raději vodu v láhvi.

Pokud voda není nepříjemně cítit a přijde vám jen trošku zelenkavá, můžete ji otestovat. Stačí průhledná láhev a 20 minut, po které necháte vodu z nádrže v láhvi stát. Pokud jsou příčinou zeleně řasy, zůstanou i po 20 minutách rozptýlené ve vodě. V takové vodě se můžete bez následků vykoupat, i když jistější je nesetrvat v ní déle než 10 minut a po návratu domů se osprchovat. Pokud jsou příčinou zeleně sinice, shluknou se u hladiny. Zkušeným okem je pak rozpoznáte rovnou i na hladině rybníka – jejich jasně zelená až žlutavá barva a konzistence je typická.

Proč voda kvete?

Zákaz používání pracích prášků s fosfáty situaci zlepšil, i když jejich nahromaděné zbytky mohou vody ještě stále ovlivňovat. Ale nejen odpad z praček podporuje růst nevítaných sinic. Zbytky průmyslových hnojiv z polí, kterých je aplikováno obvykle příliš mnoho a rostliny je ani nestihnou zpracovat, stékají do rybníků a hnojí vodu. To opět vede k růstu sinic, narušení přírodní rovnováhy a k vodě, do které není radno lézt.

Čistá příroda, čistá voda

Vliv hospodaření na čistotu vody je vidět například v kraji pod Milešovkou. I zdejší nebeský rybník, který je bez přítoku a tedy ke znečištění velmi náchylný, je průzračný. Žijí v něm na kvalitu vody citliví obojživelníci a koupání v něm je radost. Kolem dokola jsou totiž pastviny a lesy, na kterých se průmyslová hnojiva ani pesticidy nepoužívají. Příroda pak sama uchovává vodu čistou, stačí jí v tom nebránit. Více o zdejším mimořádném hospodářství se dočtete v srpnovém Receptáři. Podobně i tůně na pastvinách, které jejich majitel buduje, aby zadržel vodu v krajině, vrátil do ní život a napojil zvířata, je čistá.

Výše zmíněné čisté rybníky lákající ke koupání samozřejmě neslouží k chovu ryb. V rybnících, kde jsou ryby chovány ve větším množství a musí být přikrmovány, čistou vodu bohužel nenajdete.