Kdo již chřipku měl, nechce ji už nikdy znovu. Klasickými příznaky jsou horečky, které přijdou z čista jasna, velice silné bolesti kloubů, migrény na hranici exploze hlavy, veliká únava a někdy se mohou dostavit i zažívací potíže. Chřipka je navíc velice nakažlivá, takže ji musíte přežít většinou o samotě, aby se nenakazili vaši blízcí. Je to zkrátka velice nepříjemná záležitost, které se chtějí všichni vyhnout velkým obloukem. Kromě toho, že je nepříjemná, může být chřipka i velice nebezpečná. Symptomy, které ji provázejí, mohou mít silný dopad na vaše zdraví. Například zvýšení náchylnosti na bakteriální infekce, zhoršení astma, ucpání cév a někdy dokonce může napomoci infarktu, mrtvici nebo cukrovce. Co ale můžete udělat, abyste se těmto onemocněním a problémům vyhnuli? Tyto bylinky vám mohou být prevencí proti chřipce, a nejen proti ní.

Video o příznacích chřipky najdete na Youtube kanále HospitalTV:

Zdroj: Youtube

Šalvěj lékařská

Babské ucho z Dívky na koštěti má opravdu až kouzelné účinky. Tato bylinka vám pomůže proti škrábání v krku a psychickému rozladění, kterého je v těchto mrazivých dnech plných rýmy a ucpaného nosu spousta. Při chřipce a nachlazení se doporučuje pít šalvějový čaj s medem. Látky v této rostlině umí totiž perfektně uvolnit a ředit hleny.

Starý dobrý heřmánek

Heřmánkový čaj znáte jistě z dětských let, kdy vám jej připravovaly maminky nebo babičky. Velice příjemně voní a dobře chutná, takže pro děti to je značka ideál. Nejen dětem, ale i vám, může heřmánek pomoci při problémech s dýchacími cestami, rýmě a kašli. Má velice silné protizánětlivé účinky a zároveň dokáže zklidnit, takže je vhodný i před spaním.

Třapatka nachová

Tato bylinka, známá také jako echinacea, má velice dobré účinky, které posilní vaši imunitu tak, aby na vás chřipka nevyzrála. Tinktura z jejích kořenů je na prevenci proti chřipce, nachlazení, rýmě a bolesti v krku naprosto skvělá. Z této bylinky si můžete udělat i vývar. Ten je na přípravu velice jednoduchý. Stačí, když jednu čajovou lžičku sušeného kořene zalijete čtvrt litrem studené vody. Vaříte pět minut a necháte čtvrt hodiny louhovat. Následně stačí jen scedit a máte hotovo.

Související články

Zdroje: www.benu.cz, www.eccevita.cz