Když to někdo přežene se sluníčkem:
Dřív se říkalo, že je důležité rozeznat úpal (tedy celkové přehřátí organismu) od úžehu (přílišný pobyt na slunci) a podle toho jednat. První pomoc je ale v obou případech stejná.
- V první řadě odveďte postiženého někam, kde je chladněji, tak, aby se dostal pryč od tepla, které problém způsobilo.
- Co nejvíc postiženého vysvlečte a začněte ho aktivně chladit. Udělejte průvan, vezměte ho do vlažné sprchy, otírejte mu končetiny žínkou namočenou ve vlažné vodě.
- Zajistěte dostatek tekutin, ideálně s minerály, tedy minerální vodu, případně rehydratační roztok. Začněte po lžičkách, postupně může postižený pít podle potřeby.
- Hlídejte moč. Čím světlejší má barvu, tím zavodněnější tělo je.
- Příznaky – zvracení, bolest hlavy, malátnost, ospalost, by měly odeznít do půl hodiny. Pokud ne, je lepší odvézt postiženého k lékaři nebo případně zavolat na linku 155. A to i v případě, že se vám cokoli jiného nezdá.
Hmyzí bodnutí
Reakce na hmyzí bodnutí může přijít rychle a někdy se objeví komplikace i v případě, že jste je nikdy předtím neměli.
- Nejprve vytáhněte žihadlo, pokud zůstalo v místě vpichu. Zraněného byste pak měli bedlivě pozorovat.
- Začněte chlazením a případně místo potřete zklidňujícím gelem. Jako první pomoc obvykle stačí Fenistil, pokud by byla reakce větší, můžete použít Ichtogel. Zarudnutí, bolest i otok jsou normální reakce, důležité je sledovat, jak se případně zhoršují.
- Pokud se reakce zhorší a objeví se například slabost, nevolnost, zvracení, pocit bušení srdce, problém s dýcháním, nebo dokonce kolaps či poruchy vědomí, volejte ihned pomoc. Sami můžete v tu chvíli podat (pokud to jde) některé lék proti alergii, jako je Zyrtec nebo Zodac, případně použít epipen, což je adrenalinové pero určené pro tyto případy.
Když se někdo topí
Předem počítejte s tím, že tonutí neprobíhá jako ve filmech. Většina lidí nemáchá rukama, ani necáká. Naopak můžou jen tiše zmizet pod hladinou. Proto je potřeba jednat rychle ale s rozmyslem.
- Nejdřív ze všeho shánějte pomoc. Pokud není možné, že by v dosahu byl plavčík nebo vodní záchranář, volejte na linku 155.
- Snažte se nejprve o záchranu ze břehu a pokud musíte do vody, nikdy bez záchranných pomůcek. Tonoucí vás totiž může ve snaze o vlastní záchranu nevědomky klidně stáhnout pod hladinu.
- I bezvládné tělo je těžké, do záchrany se proto raději nepouštějte zcela sami, k vytažení dospělého z vody bývá potřeba dva a více lidí.
- Na břehu položte tonoucího na bok a vyčistěte mu pečlivě ústa. S vodou v plicích si nedělejte starosti, buď se vstřebá, nebo bude potřeba odborný lékařský zásah.
- Zakloňte hlavu a zkontrolujte dýchání. Pokud dotyčný nedýchá, zahajte masáž srdce (stokrát za minutu, na středu hrudní kosti, do hloubky asi 5 až 6 centimetrů) a v případě tonutí se doporučuje také provádět umělé dýchání.
Pomoc v telefonu
Pokud máte chytrý telefon, určitě si do něj nainstalujte aplikaci Záchranka. Obsahuje nejen přesné návody, jak se v daných situacích zachovat, ale taky nouzové tlačítko a dokáže vás spojit s pomocí nejen v Čechách, ale i v zahraničí. A funguje i offline.
Související články
Zdroj: časopis Receptář, prvnipomoczive.cz, zzsuk.cz