Lymeská borelióza je infekční nemoc vyvolaná bakteriemi Borrelia burgdorferi a je nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty u nás. V přírodě jsou rezervoárem borelií zejména drobní hlodavci, ale i větší zvěř, v domácnostech jimi mohou být i kočky a psi, kteří se také mohou nakazit.
Jak se lymeská borelióza projevuje?
Nejčastější inkubační doba nemoci se pohybuje mezi 1–2 týdny, může to ale být i mnohem déle. První fáze choroby trvá několik týdnů až měsíců a projevuje se obvykle mírnějšími, snadno přehlédnutelnými příznaky, jako jsou únava a bolest kloubů, někdy se ale vůbec neprojeví. O výskytu borelií v těle nakaženého přesvědčivě informuje rudá skvrna kolem místa kousnutí, které se může rozšířit do vzdálenosti až několik centimetrů. V této fázi je infekce ještě poměrně snadno léčitelná vhodnými antibiotiky.
Neléčená borelióza může přivodit fatální následky
Nejdéle po čtvrt roce (obvykle dříve) se však nemoc dostává do druhého stadia, kdy už hrozí vážné následky. Příznaky vypadají jako běžná viróza – únava, bolest svalů a kloubů, bolest v krku, tlak v zátylku. Od virózy se liší absencí rýmy a kašle. Při vhodné léčbě je stále ještě dobrá šance na uzdravení, borelióza zatím nenapadla imunitní systém. Příznaky „virózy“ po čase odezní. U části nakažených se však v této fázi nemoc rozvine v plné síle – postihuje je zánět kloubů, nervů nebo svalů, bušení srdce, pálení a mravenčení kůže či jiné neurologické potíže, zvýšená teplota, únava. Při správné a dostatečně dlouhé léčbě je ještě možné nemoc dostat pod kontrolu. Pokud se tak nestane, může se třeba až po dlouhých letech projevit nezvratné poškození mozku, kloubů, nervů a imunitního systému.
Borelióza v konečné fázi se projevuje jako roztroušená skleróza
V poslední fázi nákazy se tělo nedokáže bránit běžným nákazám, aktivují se herpetické viry, nabalují další chronická onemocnění. Mohou se rozjet autoimunitní choroby, zejména u lidí s dědičnými dispozicemi. Trvalým postižením nervů vznikají bolestivé neuropatie, chronický zánět mozku nakonec vede k nefunkční krátkodobé paměti, poruchám soustředění či orientace v prostoru. Příznaky mohou být podobné (zaměnitelné) s roztroušenou sklerózou. Borelióza se také pokládá za jednoho z možných vyvolávajících činitelů této autoimunitní nemoci. Vakcína proti lymeské borelióze zatím neexistuje. Prevencí je pouze snaha zabránit přisátí klíštěte pomocí vhodného oděvu a repelentů, pokud se přesto přisaje, tak jeho včasné odstranění a v případě zaznamenání příznaků okamžitá léčba.