Drůbeží maso patří v České republice hned po vepřovém k nejoblíbenějším. Průměrně ho každý Čech spotřebuje něco kolem 30 kg za rok. Hodí se k přípravě řady lahodných pokrmů, je poměrně levné a obsahuje velké množství užitečných bílkovin.
Při jeho přípravě je vždy nutné dbát na hygienu a jeho správné tepelné zpracování. Přesto byste se měli konzumaci některých jeho částí vyvarovat, protože představují riziko pro naše zdraví. Mohou totiž obsahovat nejen nebezpečné bakterie, ale i nežádoucí parazity. Kterých částí kuřete se to týká konkrétně?
Chcete znát 20 nejnebezpečnějších jídel na světě? Podívejte se na YouTube video na kanálu
Kuřecí hlava
Jednou z částí kuřete, kterou byste neměli konzumovat, je hlava. Kromě výskytu případných parazitů je zároveň plná toxinů, které se můžou negativním způsobem podepsat na vašem zdraví. Navíc neobsahuje ani moc živin.
Kuřecí plíce
Zcela jistě byste se měli také vyhnout kuřecím plicím, kde je často veliká koncentrace parazitů a bakterií. Tepelnou úpravou se zlikvidují jen druhy, které jsou citlivé na vysoké teploty. V plicích se však vyskytují i bakterie, které jsou těmto teplotám odolné a mohou našemu organismu způsobit nepříjemné zdravotní potíže.
Kuřecí biskup
Další nebezpečnou částí kuřete je biskup. Jedná se o výrůstek nad řitním otvorem drůbeže, kde je mazová žláza. Tedy místo, kde dochází k vylučování potravy a kde je vysoká koncentrace parazitů a bakterií, které způsobují mnoho zdravotních problémů. Přestože je dobře propečený biskup pro některé jedince oblíbenou lahůdkou, měli byste ho z jídelníčku raději vyškrtnout.
Kuřecí kůže
Zpravidla převládá názor, že je kuřecí kůže zdravá, protože obsahuje kolagen. Pravdou však je, že je v kuřecí kůži jen nepatrné množství, které ve skutečnosti nijak zvlášť neovlivní ani zdraví vaší pokožky. Naopak obsahuje poměrně vysoký podíl tuku a je opět i částí, kde se ve velkém vyskytují nežádoucí bakterie i parazité.
Zdroje: www.cz-gazeta.com, www.jakzdrave.cz, www.ecoplaca.com