Po padesátém věku života mnohdy dochází k problémům s trávením mléčných výrobků, které vám tak mohou způsobit bolesti břicha, pálení žáhy, plynatost či nadýmání. Mimo to můžete být také náchylnější ke vzniku chronického onemocnění postihující především srdce a cévy. Velmi často se pak objevuje rovněž diabetes 2. typu a osteoporóza. Povíme vám, co obsahují mléčné výrobky, kvůli čemuž je není vhodné jíst ve větším množství.

Proč jsou mléčné výrobky nebezpečné a jak často byste je měly jíst, vám poví Martin Jelínek ve videu na YouTube:

Zdroj: Youtube

Mléčný cukr laktóza

Jedním z důvodů, proč je potřeba omezit příjem mléka a mléčných výrobků, je vyskytující se laktóza, kterou vám bude dělat problém strávit. A proč tomu tak je? S narůstajícím věkem totiž klesá v těle produkce laktázy, která má za úkol štěpit laktózu. Když jí je ale nedostatek, tělu zabere mnohem delší dobu, než tento mléčný cukr stráví, což může mít na svědomí bolesti s tím spojené.

Příliš tučné výrobky

Tělu nesvědčí ani častá konzumace smetanových a tučných mléčných výrobků, které bývají vysokým zdrojem nasycených tuků a cholesterolu, jenž negativně působí na srdce a cévy. V určité míře však můžete pít mléko a jíst mléčné výrobky, které mají nízký obsah tuku, tj. do 2 %. V případě sýrů se tuk objevuje v sušině, která by neměla přesahovat 45 % mléčného tuku.

Tavené sýry plné soli

Mezi mléčné výrobky, které byste měly v každém případě omezit, spadají také tavené sýry, v jejichž složení najdete tavicí soli. Ty z těla a kostí odbourávají drahocenný vápník, jehož je ve stáří v organismu už tak nedostatek. Tavené sýry proto zcela nahraďte tvarohovými, žervé nebo lučinami.

Náhrada mléčných výrobků

Poněvadž může být mléko a produkty z něj vyrobené zdraví nebezpečné pro ženy nad padesát, měly byste do svého jídelníčku zařadit jeho alternativy jako jsou kysané a mléčné výrobky bez laktózy. Pro milovnice mléka máme rostlinné řešení v podobě sójového či mandlového mléka. Skvělou náhradou mléčné stravy jsou rovněž výrobky z ovesných vloček, které obsahují vysoké množství vápníku a bílkovin.

Související články

Zdroje: prozeny.cz, viscojis.cz, zdravestravovani.eu