Voda obvykle začíná „vykvétat“ v druhé polovině léta, ale teplé počasí může tento proces urychlit. Zákal neboli „vodní květ“ se může skládat z vodních řas (které jsou s výjimkou alergických lidí neškodné), nebo také sinic – což už je horší.
Sinice, někdy také nazývané cyanobakterie, jsou jedním z nejstarších organismů na naší planetě. Jsou známé již z bible a například Rudé moře svůj název odvozuje právě od sinic a řas s rudým pigmentem. Za jejich přemnožení v našich stojatých vodách si však velkou měrou můžeme sami - svědčí jim fosfáty z pracích prášků. Ty už jsou naštěstí zakázané, ale jejich zásoby z vod ještě vymizet nestačily.
Vyrážky, zvracení, otravy
Sinice produkují toxiny, které u citlivých osob způsobují vyrážku nebo ekzémy. Většině lidí po kontaktu se znečištěnou vodou zrudnou a pálí oči. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, mohou následovat další projevy - od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy.
Není sice známo, že by na otravu sinicemi při koupání někdo zemřel, ale vyskytly se případy úhynu zvířat, která pila sinicemi znečištěnou vodu.
Udělejte si jednoduchý test vody na přítomnost sinic
Jak poznáme, zda zelenkavé zbarvení, u našich rybníků tak časté, způsobují relativně neškodné řasy nebo nebezpečné sinice?
K testu postačí prázdná láhev od balené vody.
- Nabereme do ní vodu z příslušného zdroje a necháme alespoň 20 minut stát v klidu na slunci.
Při větším množství sinic je voda cítit rybinou nebo po plísni.
- Pokud se u hladiny vytvoří kroužek, tvořený zelenými organismy ve tvaru sekaného jehličí, nebo zelené krupičky a voda přitom zůstane čirá, jedná se s největší pravděpodobností o sinice.
- Pokud zůstane voda zakalená rovnoměrně, nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.
Koupat nebo nekoupat?
Dětem koupání raději zakažte, mohlo by je postihnout zvracení a průjmy!
V případě, že ve vodě objevíte sinice, určitě koupání oželte. Pokud přesto nemůžete zelené vodě odolat:
- nesetrvávejte ve vodě déle než 10 minut
- neutírejte se po koupeli ručníkem
- rychle se osprchujte (bez plavek)
Nebezpečné nejsou jen sinice
Pokud jste se rozhodli během své dovolené vykoupat v neznámém rybníčku, je dobré zeptat se místních lidí, zda v něm nekončí výpustě průmyslových podniků nebo zemědělských družstev. Pokud je voda kalná tak, že nedohlédnete od kolen na špičky nohou, raději se jí vyhněte.
Totéž platí pro vodní plochy, kde plavou kachny. Přestože odborníci tvrdí, že nebezpečí nákazy ptačí chřipkou z vody je při koupání velmi malé, je dobré vyhnout se vodním zdrojům, kde je větší koncentrace vodních ptáků a jejich výkalů, nekoupat a nebrodit se v místech s výrazně bahnitým dnem a stejně tak i v místech hustě porostlých rákosím. Totéž platí o vodě znečištěné po záplavách. Velmi opatrný musí být zvláště člověk, který má viditelné oděrky na kůži.
A konečně, bez rizika nejsou ani oficiální koupaliště sledovaná hygieniky. V okolí bazénů i ve sprchách se to někdy jen hemží plísněmi. Proto je dobré dbát na rady dermatologů – v rizikových místech nechoďte naboso a po příchodu domů nohy vykoupejte v octové vodě.