Nebezpečný čaj? Vžyť je to jen bylinka a extrakty

Už vás také někdy napadlo naordinovat si nějaký ten čajíček na hubnutí či pilulku jako doplněk stravy? Ne vždy je to dobrý nápad. Kolem těchto produktů se vznáší jakýsi oblak neporozumění.

Na jednu stranu, jsme schopni sami sebe přesvědčit, že jde o zázračný prostředek, díky kterému téměř okamžitě zhubneme, uzdravíme se či preventivně potřeme třeba rakovinu. Hned ale na druhou stranu klidně mávneme rukou nad dávkováním či konzultací s lékařem, protože to je přece jen takový čajíček, pilulka s výtažky z koření či vitaminy, a tedy nic tak moc zvláštního.

Také zdravotnický personál nepomáhá pokaždé, když někdo prohlásí, že ten či onen preparát „nic“ nedělá a funguje jen jako placebo. To má sice odradit, ale je to až příliš zjednodušené. I obyčejný cukr, který se používá jako placebo, něco dělá.

Každá bylinka nějak účinkuje, extrakt je více nebo méně silný a opět určitým způsobem ovlivňuje náš organismus. Patrně nepůjde o zázrak, který výrobce slibuje, ale všechno, co konzumujeme nějak konkrétně působí.

Výrobky z lékáren jsou alespoň bezpečné

Produkty, které se prodávají jako čaje na hubnutí, různé tablety s výtažky z bylin, ale i doplňky stravy, mohou významně tělu uškodit, pokud není dodrženo dávkování či je stanoveno špatně výrobcem. Navíc každý organismus je jinak senzitivní, a proto se může ukázat, že máte přecitlivělost na některou z obsažených látek, anebo jde o látky nevhodné v kombinaci s léčivy, které užíváte.

Produkty, které koupíte v lékárně, jsou alespoň bezpečné a neobsahují nepovolené látky. Bohužel nákup na internetu a přes sociální média v žádném případě nelez považovat dobrý nápad. Jenže tvrzení, že „big pharma“ čili zlí producenti farmak toto či ono před námi tají, stále rezonuje s názory mnohých. A nejde rozhodně jen o mladé nezkušené uživatele internetu, kteří tyto výrobky kupují. Dejte si ale pozor!

V Nizozemí došlo v tomto roce k hospitalizaci ženy, která následně podlehla srdečnímu selhání. Není zatím autoritami potvrzené, zda byla její smrt způsobena konzumací čaje na hubnutí, nicméně látky v něm obsažené jsou v EU zakázané, právě protože významně zvyšují riziko kardiovaskulárních problémů, jako jsou infarkty a mrtvice.

Čaj na hubnutí Özlex Tea, který je propagovaný přes Tik Tok nebo Facebook se rozhodně nedoporučuje konzumovat, protože v něm byla nalezená zakázaná látka sibutramin, která však není uvedená na obalu. Právě tento čaj žena užívala.

Související články

Nebezpečné čaje, bylinné extrakty a další

Bohužel nejde zdaleka o jediný případ, kdy produkt údajně usnadňující hubnutí způsobil nemalé zdravotní problémy či dokonce smrt. V minulosti to byl výrobek OxyElite Pro obsahující dimethylamylamin, který v roce 2014 způsobil jedno úmrtí a 47 hospitalizací, ale celkově 97 případům žloutenky nevirového původu.

K poškození jater docházelo také po požití prostředků na hubnutí obsahujících dinitrophenol. Ten sice zrychluje rapidně metabolismu, ale patří mezi látky, které jsou vždy toxické, a to v jakémkoli množství. Tato látka byla obsažena v různých výrobcích určených k hubnutí a tvorbě svalstva. Na základě toho došlo v USA k úmrtí minimálně 14 osob ve věku mezi 17 a 32 lety.

Pro mnohé je překvapivé i to, že zcela přírodní ale vysoké dávky extraktu ze zeleného čaje nebo kurkumy mají neblahé účinky na organismus. V případě předávkování může dojít nejen k nevratnému poškození orgánů, ale i smrti. Samozřejmě to může platit u mnohých dalších bylinných přípravků. Nicméně tea tree extrakt i kurkuma už své oběti mají.

Podle webu HealthDay došlo mezi roky 2009 a 2020 ve Spojených státech k nárůstu potřeby transplantace jater o 70 % v souvislosti s nadužíváním bylin a rostlinných extraktů. Jde tedy rozhodně o velký problém, o kterém by se mělo více mluvit.

Zdroje: hartvannederland.nl, hsph.harvard.edu, healthday.com