Pravidelné čištění kartáče na vlasy nebo hřebenu by se mělo stát jedním ze základních kroků při péči o pomůcky, jež nám pomáhají pečovat o tělo a o vzhled. Bohužel na ně mnohdy zapomínáme, aniž bychom si uvědomili, jak velkou chybu děláme a jak zásadní dopad to může mít dokonce i na naše zdraví. 

Jak nejlépe umýt hřeben? Podívejte se na youtube na video v kanálu Clean My Space:

Zdroj: Youtube

Co se může stát?

Co se vlastně děje s hřebenem nebo kartáčem v průběhu času? Je logické, že pokud jimi ošetřujeme vlasy, které jsou ve styku s negativními vlivy vnějšího prostředí, ale jsou také plné laku, případně dalších kosmetických produktů a navíc i přírodných mastnost a dalších nečistot, všechny jmenované nečistoty ulpí na hřebenu. Možná si jich delší dobu nebudeme všímat, ale jsou tam, v tom si můžeme být jisti. 

Číhá na nás nebezpečí

Kdyby byly na hřebenu nebo kartáči jen mechanické nečistoty, rozhodně by to nebylo dobré, ale stále ještě snesitelnější, než je holá skutečnost. V takovém prostředí se totiž velmi dobře daří bakteriím a dalším škodlivým mikroorganismům, které se dalším stykem s pokožkou hlavy přenáší zpět – ale samozřejmě v mnohem větším, namnoženém objemu, než v jakém před časem “usedly” na hřeben. Každá sebemenší ranka na hlavě se pak může stát vstupní branou pro infekci, s níž se rozhodně nechceme potýkat. 

Opravdu to není hezké

Pokud bychom se oprostili od možných zdravotních problémů, pak jde samozřejmě také o estetiku a snadnost použití takového znečištěného hřebenu.

Jestliže na něm pravidelně ulpívají částečky laku na vlasy, začne po několika dnech dokonce na omak lepit a vlasy mnohdy spíše vytrhává, či láme, než aby je jen lehce a šetrně urovnal. Pokud jde navíc o kvalitní kartáč s přírodními štětinami, dochází k jejich nenávratnému ničení. 

Jak to dělat správně?

Jak tedy o hřebeny a kartáče správně pečovat, abyste je uchovali čisté a v takové kvalitě, která vám určitě neuškodí? Hlavní zásadou podle odborníků je každotýdenní očista jemnými prostředky. Ideální bude trocha vlažné vody, do které přidáte šampon, který běžně používáte.

Můžete si být jisti, že dokonale odstraní veškerou mastnotu, zbytky laku i další nečistoty. Pro jistotu ale vezměte ještě třeba starý kartáček na zuby a hřeben důkladně vydrhněte. Není to dlouhá práce, ale pro vlasy, na kterých tolik záleží, tím uděláte hodně. 

Nový hřeben vybírejte pečlivě

Co dělat, když už hřebenu nepomůže ani důkladná očista? Pak nezbývá nic jiného, než jej vyměnit za nový. Pokud si jej půjdete koupit, dbejte na to, aby šlo o skutečně kvalitní kus.

Příliš tvrdé plasty zbytečně dráždí pokožku hlavy, jemné štětinky na kartáčích zase jen těžko rozčešou po noci zacuchané vlasy. Jestli to jen trochu jde, nešetřete na hřebenu přespříliš, vždyť při dobré péči (a my už víme, jak se o něj starat), může vydržet skutečně dlouho a bude sloužit nejen vašim vlasům, ale také celkovému zdraví. 

Související články

Zdroje: bestlifeonline.com, www.businessinsider.com, www.mindbodygreen.com