Bílkoviny neboli proteiny jsou základní stavební jednotkou pro správný růst svalů a kostí. Důležité jsou však také pro imunitní systém, který nás chrání před všelijakými nemocemi. Při nedostatku bílkovin, tak jako i u jiných důležitých živin v těle, vysílá tělo varovné signály, nad kterými byste jen tak rukou mávnout rozhodně neměli. Obzvlášť pak lidé ve vyšším věku by si měli dát velký pozor.

Proč jsou bílkoviny důležité? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Nezdravé vlasy i nehty

Začali vám vypadávat vlasy, máte suchou pokožku nebo se vám lámou nehty? Tyto zdravotní neduhy jsou prvotními signály nedostatku bílkovin v organismu. Jestliže na sobě zaznamenáváte některý z těchto příznaků, měli byste zbystřit. I když se může zdát, že o nic moc nejde, opak je pravdou!

Bolest kloubů a svalů

Pokud máte nedostatek bílkovin v těle, může se to projevovat bolestmi svalů v důsledku poruchy tvorby svalové hmoty. Ta má rovněž za následek ubývání svalů a následně zvyšování množství tělesného tuku. Výjimkou nejsou ani bolesti kloubů, které vznikají kvůli snížené ochraně kloubního pouzdra, šlach a vazů.

Otoky nohou, ale i deprese

Je všeobecně známo, že bílkovina pomáhá udržovat krev v cévách. Jestliže jí ale budete mít málo, začne docházet k filtrování krevní tekutiny do tkání, což se projevuje otoky kolem kotníků nebo očních víček. Postihnuta nedostatkem bílkovin může být i celková psychika. Objevují se příznaky deprese a při dlouhodobé ztrátě bílkovin může dokonce nastat i apatie.

Oslabený imunitní systém

Malé množství bílkovin v organismu může mít na svědomí také oslabení imunity, a proto častěji dochází k infekčnímu onemocnění. Bílkoviny totiž napomáhají tvorbě protilátek, které mají za úkol případné viry a bakterie ničit. Nedostatek bílkovin vede rovněž k únavě a zhoršení hojení ran.

Neustálá chuť na sladké

V neposlední řadě vás také může neustále honit mlsná. Bílkoviny účinně vyrovnávají hladinu cukru v krvi, a pokud jich máte nedostatek, pak se u vás sladkosti dostanou na první místo. To vede zase k nabírání hmotnosti a ukládání tuků. Zároveň budete mít neustále hlad, jelikož se sacharidy okamžitě využívají jako zdroj energie.

Potraviny s největším zdrojem bílkovin

Ideální příjem bílkovin denně je 0,8 - 1 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Do svého jídelníčku si proto zařaďte hovězí či kuřecí maso, ryby, mléko, sýry, mléčné výrobky, luštěniny, semínka a ořechy. Veškeré tyto potraviny obsahují vysoké množství bílkovin a dalších živin, které tělo nezbytně potřebuje.

Jak se pozná les, kde zaručeně rostou houby? „Stoprocentní jistotu nemáte nikdy,“ říká v novém podcastu iReceptář do ucha Markéta Vlčková. Pusťte si ho ZDE:

Související články

Zdroje: vimcojim.cz, gymbeam.cz, prozeny.cz