O zmíněném vitamínu K se nemluví tak často jako třeba o „céčku“ a mnozí z nás o něm mnohdy ani nic moc nevědí. Řadí se mezi vitaminy rozpustné v tucích a je označením pro celou skupinu sloučenin. K čemu je vitamín K dobrý, jaké funkce v našem těle zastupuje a proč bychom měli myslet na jeho dostatečný příjem?

Na zajímavé informace o vitamínu K a jeho účincích se podívejte v tomto YouTube videu na kanálu GymBeam cz:

Zdroj: Youtube

Vitamín K neboli fytochinon

Jedná se o poměrně zvláštní druh vitamínu, protože ho nejen přijímáme v potravě, ale vytváří ho i bakterie naší střevní mikroflóry. Existují dvě přirozeně se vyskytující formy vitamínu K. Vitamín K1 neboli fylochinon, který je syntetizován rostlinami a vitamín K2 neboli menachinon, jenž je produkován bakteriemi. V našich zeměpisných šířkách je jeho významná nedostatečnost opravdu jen výjimečnou záležitostí.

Proč „káčko“ naše tělo potřebuje

Označení „K“ je odvozené z německého termínu „koagulation“, tedy od procesu srážení krve. Vitamín K je nepostradatelný pro produkci krevních destiček, které srážlivost krve značně ovlivňují. Zároveň je vitamín K potřebný v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévních stěn.

Jak poznat jeho nedostatek

Vitamín K se významně podílí na správné srážlivosti krve a pokud ho máme v těle málo, projevuje se to zvýšenou krvácivostí a nadměrnou tvorbou modřin. Často vznikají tzv. “modřiny bez úrazu”.

Kdo trpí nedostatkem nejčastěji

Zpravidla mají nedostatek „káčka“ jedinci s poruchami vstřebávání živin. Mnohdy se také projeví po léčbě antibiotiky, která likvidují zdravou střevní mikroflóru. Často je také průvodním jevem onemocnění jater, obzvlášť při cirhóze u chronických alkoholiků. Někdy se nedostatek vitamínu K vyskytuje i u novorozenců, kteří mají ještě střeva bez náležitých bakterií.

Dodejte vitamín K tělu přirozenou cestou

Bakterie v tenkém střevě dokážou vyrobit vitamín K, ale pokryjí tím zhruba polovinu denní potřeby. Proto není od věci dodávat jej do těla i vhodnou stravou. Bohatě je obsažený v listové zelenině, především ve špenátu, kapustě a salátu. Ale najdete ho i v luštěninách, rajčatech, bramborách, mrkvi, a játrech.

Doporučená denní dávka

Pokud je ze zdravotních důvodů nutné dodat tělu vitamín K jinak než potravou, uvádí se zpravidla dávka 1 mikrogram na 1 kg potravy denně. V běžné stravě je obsaženo 300 – až500 mikrogramů denně, což naši potřebu pokryje.

Související články

Zdroje: www.healthline.com, www.stefajir.cz, www.labtestsonline.cz