Zinek je pro naše tělo nesmírně užitečný minerál, na němž je závislých více než 200 enzymatických procesů. Proto je jeho optimální hladina pro naše zdraví klíčová. Jakmile ho máme v organismu nedostatek, brzy se to projeví různými příznaky. Které jsou ty nejčastější a neměli byste je přehlížet?

Jak správně doplňovat zinek?  Na užitečné rady lékaře se podívejte na YouTube videu na kanálu: MUDr. Jaroslav Orlík:

Zdroj: Youtube

Zinek a zdraví

Přestože je zinku v každém zdravém těle poměrně malé množství, a to 2 až 3 g, jeho role je nenahraditelná. Vyskytuje se nejen v pokožce, vlasech, nehtech, očních tkáních, slezině, játrech a ledvinách, ale v největší koncentraci je v mužských pohlavních orgánech. Zinek se aktivně podílí na přeměně bílkovin, sacharidů, tuků, alkoholů a vitamínu A. Stejně tak se bez tohoto prvku neobejde ani syntéza DNA, RNA a hormony inzulín, testosteron nemusí fungovat tak, jak mají.

Ideální hodnoty

Potřeba zinku se mění v závislosti na věku. Dospělý organismus potřebuje tohoto minerálu 8 až 15 mg. Těhotné a kojící ženy něco kolem 20 až 25 mg a adolescenti 15 až 18 mg. A protože se zinek v těle neukládá, je nutné ho pravidelně do těla doplňovat. Jaké jsou nejčastější příznaky jeho nedostatku?

Snížená imunita

Pokud máte v těle nedostatek zinku, můžete řešit časté problémy s imunitou. Tento minerál napomáhá vývoji a růstu T-buněk a je nepostradatelný při jejich diferenciaci vůči našim bílým krvinkám. Pomáhá tak předcházet mnoha nepříjemným chorobám.

Kožní změny

Následkem nedostatku zinku se na vaší pokožce mohou objevit náhlé změny, zánětlivé reakce a ekzémy. Nejprve se mohou projevovat ve formě velmi tenké kůže s nadměrně lesklým vzhledem, nebo jako nepatrné praskliny. Často se vyskytují v oblasti úst, kloubů, na obličeji a rukách.

Lámání nehtů a vypadávání vlasů

Jedinci, kteří se potýkají s nedostatkem zinku, mívají velice často i problémy s vlasy. Nejenže se lámou, ale mnohdy i vypadávají. Podobným způsobem bývají zasažené i nehty.

Špatně se hojící rány

Nedostatek zinku také zpomaluje hojení ran. Pokud ho máte v těle ve správných hodnotách, zabraňuje dlouhodobému krvácení a vzhledem ke svým protizánětlivým účinkům značně urychlí hojení.

Ztráta chuti a čichu

Připadá vám vaše oblíbené jídlo bez chuti? I tato situace může vyvstat, když je v těle zinku málo. Velmi často se tento nedostatek pojí i se ztrátou čichu.

Související články

Zdroje: www.healthdirect.gov.au, www.celostnimedicina.cz, www.masks.cz