Z toho, jak vypadají vaše nehty, se dá hodně vyčíst a nejde jen o to, zda jsou ostříhané a upravené. Spíše by vás měl zajímat jejich stav a barva, která toho podle vědců hodně prozradí o zbytku vašeho těla.

Co všechno o vás prozradí vaše nehty? Podívejte se v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Zdravé nehty by měly být růžové a s malým bílým obloučkem zespodu nehtu. Bílý srpeček je nejlépe vidět na palcích a to především na nohách. Tyto nehty jsou pevné, nelámou se a netřepí. Pokud vaše nehty vypadají jinak, než jak jsme popsali, měli byste jim začít věnovat víc pozornosti.

Nehty zbarvené do žluta

Jestliže se vám nehty zbarvily do žluta, s největší pravděpodobností se k tomuto problému přidají i změny na jiných částech těla. Většinou to bývá bělmo, které také žloutne. To poukazuje na to, že máte problémy s játry. Tento jev se většinou ukazuje u lidí, kteří často konzumují alkohol nebo seniorů. Těm se během života totiž játra zanáší nečistotami a pak nefungují tak, jak by měly. Žlutá nehtová lůžka jsou klasikou také u kuřáků.

Modrá barva nehtů poukazuje na nedostatek kyslíku

Někomu ale mohou nehty také zmodrat a nejedná se o podchlazení. Tento jev vám ukazuje, že vaše tělo trpí nedostatkem kyslíku a nezvládá tak správně prokrvovat konečky prstů. Je to způsobeno srdečním nebo plicním onemocněním.

Varovným signálem jsou i zarudlé nehty. Tyto nehty říkají, že máte problém s kardiovaskulárním systémem, tudíž byste měli navštívit lékaře a srdíčko si nechat zkontrolovat, aby vás za nějaký čas nepřekvapil například infarkt. Správná barva nehtů je totiž narůžovělá slonovinová kost.

Hnědé nehty můžou prozradit problémy s ledvinami

A co takhle hnědé nehty? I takové jsou a nevěstí nic dobrého. Říkají totiž, že vaše tělo je napadené plísní, která se z nehtů těžko odstraňuje. Raději tedy s její likvidací začněte co nejdříve. Další nemoc, kterou můžou zahnědlé nehty prozradit, jsou potíže s ledvinami. Ledviny totiž vyplavují toxiny, které se mohou usadit právě v nehtech.

I jiná barva či špatná kvalita nehtů je důležitým ukazatelem, že s vaším tělem není něco v pořádku. Když vaše problémy přetrvávají delší dobu, rozhodně navštivte lékaře, který určí diagnózu a nastolí správnou léčbu.

Související články

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, www.aazdravi.cz, www.prozeny.cz