Pokud máte sklony k plísním na nohou, jistě víte, jak tato záležitost dovede potrápit. Proto je o nohy nutné pravidelně dbát a náležitě pečovat. Vyhnete se tak nepříjemnostem, jakými jsou vyrážky, ekzémy, ztvrdlá kůže a hlavně plísně. V případě, že už se nějaká na vašich nehtech či jinde vyskytla, zakročte co nedříve. Můžete využít i domácí ingredience, které s oblibou používaly už naše babičky.

Jak využít vajíčko se sodou a octem proti plísním se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Kvasinky, plísně a houbové choroby

Příčinou vzniku plísně na nehtech jsou ve většině případů buď kvasinky, plísně melassezia nebo vláknité houby. Zpravidla se usadí v místech poškození pokožky v době oslabené imunity organismu.

Plísně se usazují hlavně pod nehty

Plísní na nohou trpí v dnešní době poměrně vysoké procento lidí a bohužel bývá tato potíž dlouhodobého charakteru. Zbavit se jí někdy trvá v lepším případě několik týdnů, ale mnohdy i několik měsíců či let.

Proto si pravidelně nehty na nohou prohlížejte a v případě zjištění tohoto zdravotního nedostatku ihned zakročte. Jakmile je nehet silně zasažený a plíseň se rozrůstá pod celým nehtem, může zasáhnout i nehtové lůžko. A jaké přírodní prostředky k tomu lze využít?

Vyrobte si pastu z jedlé sody

Jedlou sodu můžete využít i dalším způsobem, a to ve formě pasty. Kápněte do 1 lžičky jedlé sody jen tolik vody, aby vám vznikla hustá hmota. S ní si následně potřete místa kolem nehtů a mezi prsty, v případě plísní na chodidlech ji můžete potřít i na zasažená místa. Nechte tak 20 minut působit a následně nohy opláchněte čistou vodou. Tuto kúru opakujte alespoň každý druhý den.

Perfektně funguje i ocet

K léčbě postižených nehtů plísní můžete využít jak klasický ocet lihový, tak i ocet vinný či jablečný. Připravte si nálev, kdy zředíte ocet vodou v poměru 1:2. Nálev lze využít buď jako lázeň, nebo si roztok můžete nanést na tampón a potírat jím postižená místa.

Využít lze i kyselinu citronovou či citrusovou šťávu

Proti plísním vám může být nápomocná i lázeň z kyseliny citronové. Její příprava je naprosto jednoduchá. Rozpusťte v teplé lázni ½ hrnku jedlé sody a ½ sáčku kyseliny citronové nebo citronovou šťávu z ½ citronu. Do lázně ponořte obě nohy na dobu alespoň 15 minut.

Vejce, jedlá soda a ocet podle babiček

Pokud se potýkáte s plísněmi na nehtech, můžete vyzkoušet i postup našich babiček s vaječným bílkem, sodou a octem:

  • Před léčbou je dobré nehty důkladně ostříhat. To umožní léčebným prostředkům lépe proniknout na postižené místo.
  • Ve skleničce smíchejte bílek z jednoho vejce s malou lžičkou octa. Přidejte pár kapek vody a promíchejte. Nyní přidejte sodu do směsi, aby vznikla pasta s hustší konzistencí.
  • Pomocí vatového tamponu nebo čistého malého štětce naneste připravenou pastu na postižené nehty.
  • Snažte se aplikovat pastu nejen na povrch nehtů, ale také pod ně, aby se dostala na postižené nehtové lůžko.
  • Pastu na nehtech nechte uschnout, ničím ji nezakrývejte, ani nezalepujte.
  • Aplikujte tuto pastu na postižené nehty minimálně dvakrát denně.
  • Pokud je to možné, postižená místa nechte větrat na čerstvém vzduchu. Plísně milují vlhké prostředí, a proto je důležité udržovat nehty co nejsušší.
  • Během léčby dbejte na hygienu nehtů a rukou, abyste minimalizovali šíření plísní.
  • Léčba plísní na nehtech může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, takže buďte trpěliví a pravidelně aplikujte léčebnou pastu.

Pokud se stav vašich nehtů i přes domácí léčbu nezlepší nebo se začne zhoršovat, měli byste navštívit lékaře nebo dermatologa, aby posoudil situaci a případně doporučil léčbu, která je přizpůsobena potřebám vašich nehtů a konkrétnímu druhu plísňové infekce.

Související články

Zdroje: www.blog.hillvitalshop.cz, www.atlaso.cz, www.prozdravi.cz