Pitný režim a hydratace celého organismu je velmi důležitá. Tekutiny lidské tělo potřebuje ke správnému fungování všech buněk, k metabolismu, látkové výměně, ale například i k normálnímu fungování zažívání. Vědci nedávno zjistili, že obyčejná voda organismus nehydratuje tak efektivně, jako jiný nápoj. Který?

Vodu nezatracovat

I když vědci přišli s překvapivým zjištěním, pramenitá voda bude vždy hrdinou číslo jedna v souvislosti s dodržováním pitného režimu. I když se v porovnání s vítězem studie z organismu rychleji vylučuje, jedná se o nejlepší možnou variantu, jak dodržovat pitný režim. V horkých letních dnech obzvlášť. Pokud vám nechutná obyčejná voda, zkuste ji ozvláštnit citronem nebo smíchat s přírodním džusem.

Ze sklenky obyčejné vody s citronem získáte i další benefity. Jaké? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Obecně platí, že dostatek tekutin je alfou a omegou pro správné fungování organismu. Jestliže se navíc naučíte s vodou dobře pracovat a budete tekutiny pravidelně doplňovat, pomůže vám to i při hubnutí.

A vítězem se stává…

A kdo je tedy tím vítězem, o kterém vědci hovoří? Asi vás to překvapí, protože se jedná o tekutinu, která budí poměrně velký rozruch a její konzumace má mnoho příznivců, stejně jako odpůrců. Tušíte správně. Jedná se o mléko.

Jak to funguje?

Vtip je v tom, že čistá voda, se v žaludku neudrží příliš dlouho a organismus ji začne téměř okamžitě zpracovávat. Mléko je oproti vodě pro žaludek trochu tvrdší oříšek. Obsahuje nejen tekutinu, ale je tvořeno sacharidy, bílkovinami i tuky. Kombinace makroživin v mléce zajistí to, že se v žaludku udrží déle a na delší dobu jej zaměstná. Tím dochází k podstatně delší hydrataci organismu, než v případě vody. Podobně funguje i krabicový džus, který díky kaloriím vydrží v žaludku déle, čímž pomáhá k lepší hydrataci.

Sodík na scéně

Pomocníkem při delší hydrataci organismu je také sodík obsažený v mléce. Ten má tendenci zadržovat tekutinu v organismu, tudíž nedochází k tak častému vylučování tekutiny močí. Sečteno a podtrženo, mléko není takový strašák, jak se mnohdy říká. Naopak, pokud netrpíte intolerancí laktózy, je velmi vhodnou položkou na vašem jídelníčku. Pokud navíc pijete kávu s mlékem, nemusíte se obávat dehydratace, neboť mléko v kávě její diuretické účinky překryje.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.idnes.cz, prima.iprima.cz