Ořechy se dají pojídat jen tak samotné, anebo jsou vhodné jako zdravá přísada mnohých pokrmů. Jedná se o zdroje zdravých tuků, vlákniny, bílkovin, mnoha vitamínů a minerálů. Výborně napomáhají snižovat hladinu cholesterolu a chrání náš organismus před srdečními nemocemi a rakovinou. Vědci a odborníci dokonce zjistili, že některé ořechy jsou zvlášť prospěšné pro ženy a některé zas pro muže. Jak to tedy je a jaké ořechy byste si měli dopřávat zrovna vy?

Proč namáčet ořechy? Podívejte se na následující video na YouTube, z kanálu RESTARTUJEM:

Zdroj: Youtube

Nejlepší ořechy pro ženy

Jak bylo řečeno, ořechy jsou doslova nabité látkami užitečnými pro naše zdraví. A některé jsou více prospěšné ženskému organismu, jiné mužskému. Mezi nejužitečnější ořechy, které by dle odborníků měly pravidelně konzumovat ženy, patří mandle, kešu, piniové oříšky, vlašské a lískové ořechy.

Pro muže

Pro udržení zdraví mužské populace jsou doporučovány stejně tak vlašské a lískové ořechy, shodně i piniové oříšky a kešu, navíc pak pistácie a arašídy. V čem jsou které ořechy prospěšné?

Mandle na pokožku

Mandle by si měla pravidelně dopřávat každá žena! Jsou nejen chutné, ale zahánějí chutě na nezdravé mlsání a poměrně zasytí. Pro ženský organismus mají mnoho výhod a například Indky nedají bez mandlí ani ránu. Moc dobře totiž vědí, že jsou skvělou zásobárnou vitaminu E, který je antioxidantem a fungují jako elixír mládí.

Pomáhá totiž udržovat zdravou pokožku. Mandle jsou bohaté na vitamín D, hořčík a vápník, látky, které jsou pro ženy důležité pro zdraví kostí. Podle ájurvédy působí mandle i na nervový systém a podporují tak mozkovou činnost. Mandle jsou zároveň bohaté na vlákninu, což pomáhá udržet hladinu cholesterolu v normálu a podporují hubnutí. Jejich pravidelnou konzumací snížíte i rizika srdečních chorob. Ideální denní dávka je asi sedm až deset mandlí.

Kešu na imunitu

Známé oříšky s krémovou nasládlou chutí by neměly chybět v jídelníčku každého z nás. Mají totiž opravdu co nabídnout. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, bílkovin, vitamínů a minerálů. Obsahují také makroživiny, které pozitivně ovlivňují fungování nervového systému. Kešu ořechy též ovlivňují dobrou imunitu, jsou bohaté na antioxidanty, a dokonce mohou pomoci při snižování kil.

Jedná se totiž o oříšky s nejnižším počtem kalorií. Polovinu obsažených tuků tvoří zdravé mononenasycené mastné kyseliny, které jsou zdravé pro srdce. Cukrů obsahují naprosté minimum, naopak jsou zdrojem vlákniny a obsahují dokonce srovnatelné množství bílkovin jako vařené maso.

Piniové oříšky

Piniové oříšky jsou známé svou specifickou chutí a vůní. Ovšem jsou také plné zdraví prospěšných látek a mají hned několik zdravotních výhod. Obsahují například aminokyselinu tryptofan, která pomáhá v boji proti nespavosti.

Stejně jako v předchozích případech se jedná o skvělou zásobárnu vlákniny, která usnadňuje trávení, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, redukuje nebezpečí vzniku rakoviny tlustého střeva a pomáhá udržovat hmotnost. Velké množství obsažených bílkovin napomáhá správnému růstu a obnově tkání. Bílkoviny pomáhají budovat svaly a udržují v kondici také zdravé kosti a zuby.

Vlašské pro srdíčko

Vlašské ořechy by si měli dopřávat jak muži, tak i ženy. Jsou bohaté na omega 3 nenasycené mastné kyseliny a antioxidanty. V souvislosti s jejich konzumací byl prokázaný jejich pozitivní účinek na lidský zrak a také jako účinné prevence rakoviny prsu.

Vlašské ořechy totiž obsahují látky, které prokazatelně zpomalují růst zhoubných nádorů a působí blahodárně i na správnou funkci srdce. Vědci dokonce zjistili, že u mužů, kteří po dobu 12 týdnů jedli pravidelně vlašské ořechy, se zlepšila kvalita spermií.

Lískové proti zánětům

I lískové oříšky jsou výborným zdrojem mononenasycených mastných kyselin. Nejhojněji je obsažená esenciální kyselina linolová z řady omega-6, která dokonale snižuje hladinu cholesterolu a naopak podporuje zvýšení toho zdravého.

Lískové oříšky jsou také plné vitamínů B i E a značného množství draslíku, hořčíku, vápníku, zinku, železa a mědi. Když si je budete pravidelně pozobávat, podpoříte zdraví sleziny a slinivky a díky obsaženým antioxidantům budete účinně předcházet i možným zánětům v těle.

Arašídy pro svaly

Tento druh ořechů, které by měli pojídat muži, je opravdu velmi bohatým zdrojem bílkovin. Náš organismus je vyžaduje pro náležitou regeneraci. V arašídech tvoří bílkoviny celých 30 %. Proto by měli tento druh ořechů konzumovat především muži, kteří potřebují více svalové hmoty a také aktivní sportovci.

Buráky také poměrně dost zasytí, a to i díky vysokému množství zdravé vlákniny. Jsou bohaté na živiny a mají nízký glykemický index, takže pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi.

Související články

Zdroje: www.zdravoslav.cz, www.denik.cz, www.novinky.cz, www.mamo.cz