Rty jsou citlivým ukazatelem našeho zdraví, a proto by každá jejich změna neměla být nijak přehlížena. Suché a popraskané rty, opary, změna barvy a další neobvyklé známky mohou mnohdy představovat vážnější problém, než se na první pohled zdá. Sledujte proto své rty pečlivě a pravidelně se o ně starejte, aby byly krásné, a hlavně zdravé.

Jak šetrně pečovat o rty, abyste je neměli suché, popraskané a šupinaté, se můžete dozvědět od vizážistky celebrit ve videu na YouTube, na kanálu ONETV cz:

Zdroj: Youtube

Modrá není dobrá

Modré rty mohou být velmi znepokojivým příznakem a často signalizují problémy s okysličením krve. Tento jev, známý jako cyanóza, může být způsoben srdečními nebo plicními onemocněními. V některých případech za ním můžou stát i nízké teploty, ale pokud je přítomen trvale nebo se často opakuje, je nutné situaci neprodleně řešit.

Praskliny jako náznak cukrovky

Praskliny v koutcích úst mohou být nejen bolestivé, ale i nepříjemné. Tento problém bývá způsoben nedostatkem vitaminu B nebo zinkem, v horších případech začínající cukrovkou. Mnohdy se ale také objevuje u lidí, kteří si často olizují rty nebo mají oslabený imunitní systém. Aby se předešlo prasklinám, je důležité udržovat rty hydratované a dostatečně vyživované.

Špatný životní styl

Suché a popraskané rty nejsou jen důsledkem chladného počasí. Mohou naznačovat dehydrataci, spánkový deficit, stres nebo alergickou reakci na kosmetické produkty.

Důležité je proto okamžitě změnit životosprávu, aby se předešlo vzniku zánětlivých ložisek s opary. Doporučuje se rovněž používat balzám na rty s přírodními složkami, který pomůže udržet rty hydratované a chráněné.

Infekce způsobující bílé skvrny

Bílé skvrny nejen na rtech, ale i v ústech nebo na jazyku, mohou naznačovat plísňovou infekci, známou jako kandidóza. Tato infekce se často objevuje u lidí s oslabeným imunitním systémem nebo po užívání antibiotik.

Léčba obvykle zahrnuje antifungální léky a změny v jídelníčku, které pomohou obnovit zdravou mikroflóru v ústech.

Nebezpečné otoky rtů

Otoky rtů mohou být v lepším případě důsledkem alergické reakce na potraviny, léky nebo kosmetické produkty. V horším případě vás varují před Crohnovou chorobou neboli onemocněním střev. Tyto náhlé otoky mohou být velmi nebezpečné, jelikož se můžou šířit i do oblasti krku a způsobit tak dýchací potíže.

Související články

Zdroje: huffingtonpost.co.uk, zena.aktualne.cz, idnes.cz