Zdroje: www.worldlifeexpectancy.com, www.idnes.cz

Češi jsou srdcaři

Srdce je pumpa, na které jsme závislí celý život, ale moc dobře se o něj u nás nestaráme. Na onemocnění srdce u nás ročně umírá okolo jednatřiceti tisíc osob, což tvoří celou jednu třetinu úmrtí v České republice. Onemocnění srdce jsou proto na prvním místě mezi příčinami smrti.

Se srdcem se pojí řada zdravotních potíží jako vysoký krevní tlak, celá řada kardiovaskulárních onemocnění a problémy se srdcem mohou být i dědičné. Nicméně nic neničí naše zdraví tak, jako nezdravý životní styl, obezita nebo zlozvyky jako kouření.

Varovné signály těla při onemocnění srdce

Jak se ale nemocné srdce projevuje? Nemusí jít jen o infarkt, při kterém můžete pociťovat bolest, tlak či pálení na hrudi. Bolest se netýká jen hrudi, ale může vystřelovat do ramene, paží i zad. Někdy dokonce i krku, čelisti a zubů. Přidává se často také dušnost, závratě, pocení nebo pálení žáhy a nevolnost.

Top 5 varovných signálů, že vaše srdce není v pořádku, vám osvětlí Top Trending CZ v krátkém videopříspěvku.

Zdroj: Youtube

Jaké signály vysílá srdce, když nefunguje správně?

To, že srdce nefunguje správně, může mít za příčinu i extrémní únavu. To je sice úplně logické, ale málokdo spojuje únavu hned s tak závažným problémem, jako je špatná funkčnost srdečního svalu. Takováto únava pak může být v důsledku také problémem při intimním styku, kdy u mužů dochází dlouhodobě k erektivní disfunkci.

Také otoky nohou mohou být symptomem zhoršené činnosti srdce, které nedokáže pumpovat dostatečně a krev se začíná hromadit. Oteklé, zarudlé i bolestivé mohou být také dásně. Pokud zubař zjistí problémy s vaším chrupem, může jít i o příznak onemocnění srdce.

Může jít ale také o otok způsobený zadržováním vody v těle, které je spojované s dehydratací nebo špatnou činností ledvin. Při problémech se srdcem vinou zadržené vody otékají nejen kotníky a prsy rukou, ale také břicho nebo plíce. Otoky mohou zvýšit rychle tělesnou váhu bez změny v životním stylu nebo stravování.

Dušnost může být za určitých situací vysvětlitelná, ale při onemocnění srdce jde o dušnost objevující se i při minimální nebo vůbec žádné aktivitě. Někdy může dušnost přecházet až do závratí a mdlob. Zároveň souvisí srdeční nemoci také s chrápáním a spánkovou apnoe. Chrápání je spojováno se všemi typy kradiovaskulárních onemocnění, spánková apnoe přímo s infarktem.

Bušení srdce nebo palpitace je symptom, který byste jistě nepřehlédli. Bušení působí až tlak na hrudi nebo krku a pocit těžkosti. Může trvat jen několik minut, ale nepříjemný pocit může přetrvávat celý den.

Související články