obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nemoci trávicího traktu, léky na žaludek, vyšetření střev

Trávicí trakt bereme na vědomí většinou až v okamžiku, kdy přestane bezvadně fungovat. Přitom si zaslouží pravidelnou pozornost — jako velmi důležitý systém s mnoha funkcemi.

Co všechno zahrnuje, vysvětluje MUDr. Anna Jungwirthová, primářka gastroenterologického oddělení privátního zdravotnického pracoviště EGK Praha:

„Představte si dlouhou trubici, která vede od dutiny ústní až po konečník. Tato trubice je na některých místech rovná, jinde je zahnutá, někde má funkci rezervoáru, ústí do ní větší a menší žlázy, její výstelka je tvořena sliznicí, která produkuje hodně hlenů a dalších působků (například trávicích šťáv).

Trávicí trakt má funkci resorpční (vstřebávací) i evakuační (vyprazdňovací) a díky peristaltice je neustále v pohybu.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Fungování trávicího traktu nemůžeme ovlivnit vůlí. Řídí ho tzv. vegetativní nervový systém.

Trávicí trakt je složitý a dlouhý orgán, který zasahuje do obou polovin těla.

Podle toho také dělíme jeho poruchy na horní a dolní dyspeptické potíže.“

 • Mezi horní se počítají nemoci ústní dutiny, jícnu, žaludku, slinivky, jater, dvanáctníku, žlučníku a žlučových cest.
 • K dolnímu dyspeptickému syndromu se řadí nemoci tenkého a tlustého střeva a konečníku.

Zastavme se na některých úsecích trávicího traktu, kde mohou vznikat (a také často bývají) problémy, a povězme si, jak jim předcházet a jak je léčit.

trávicí trakt začíná ústní dutinoutrávicí trakt začíná ústní dutinouAutor: Archiv ireceptar.cz

Ústní dutina a jícen

V ústní dutině se potrava rozmělní, promíchá se slinami a posune se do jícnu. Jícen je hladká trubice s vlastní peristaltikou, která posouvá potravu dále do žaludku.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Při konzumaci jídla ve stresu mohou být peristaltické stahy příliš silné, takže můžeme cítit tlak na hrudi.

Už v této části traktu se můžeme setkat s nepříjemnými problémy.  

U starších lidí se peristaltické vlny zpomalují a tvoří se méně hlenu a slin, takže se doba transportu potravin prodlužuje. Starší lidé tak mohou mít pocit váznutí sousta nebo dojde k jeho opravdovému uvíznutí.

„Tomuto stařeckému typu jícnu odborně říkáme presbyesofagus,“ vysvětluje gastroenteroložka Jungwirthová. Žádné déletrvající bolesti či tlaky na hrudi se samozřejmě nesmějí podceňovat — vždy je nutné navštívit lékaře! Tyto bolesti sice mohou být jícnového původu, ale je nutno vyšetřit, zda se nejedná o srdeční, případně plicní onemocnění.

Častým onemocněním jícnu je refluxní nemoc, jež souvisí s životním stylem a jeho uspěchaností. To vše stimuluje produkci žaludečních šťáv, které jsou velmi kyselé (pH žaludečního obsahu je méně než 3). Žaludek má ovšem účinnou ochrannou bariéru a také oboustranný uzávěr – svěrač v horní i dolní části. Pokud ovšem jícnový svěrač nefunguje, jak má (je buď povolený nebo je příliš široký), může dojít ke vklouznutí části žaludku nad bránici do hrudní dutiny — vzniká tzv. brániční kýla.

V důsledku této anatomické abnormality se kyselý žaludeční obsah dostává do jícnu. Ten ovšem nemá takové ochranné mechanismy k neutralizaci žaludeční kyseliny. Jejím působením se naruší výstelka jícnu a obnaží se jemná nervová vlákénka.

pálení žáhypálení žáhyAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Dalšími příznaky komplexu těchto problémů mohou být bolesti na hrudi, říhání, někdy i kašel, bolesti zubů vystřelující až do uší a další.

To pak vnímáme jako pálení žáhy — pyrhózu.

Pokud vás zmíněné problémy trápí jen krátkodobě, můžete je zvládnout sami.

V lékárnách najdete velké množství tišicích prostředků, nebo můžete zkusit tradiční rady:

 • napít se mléka,
 • zakousnout jablko či mandle a podobně.

Trvají-li potíže delší dobu a mění svoji intenzitu, měli byste navštívit praktického lékaře. Ten může provést tzv. terapeutický pokus — postupně vám bude nabízet léky na snížení kyselosti, zlepšení evakuace, urychlení trávení nebo na uklidnění.

Pokud žádný z nich nezabere a potíže budou přetrvávat, neváhejte s odborným vyšetřením. To se dnes provádí většinou endoskopicky, lékař při něm nejen vidí postiženou oblast, ale může také ihned odebrat vzorky a zaslat je na rozbor.

Žaludek

Tento rezervoár trávicího traktu má důležitou funkci v nastavení začátku trávení a štěpí se v něm potrava na jednotlivé složky. Proto má dvojí svalovinu — podélnou a šikmou.

Nejčastějšími problémy žaludku jsou různé typy gastritidy čili zánět. Nejběžnější jsou krátkodobé nevolnosti, bolesti nebo zvracení, které poměrně rychle odezní. Přetrvávají-li bolesti, měli byste zajít na vyšetření ke gastroenterologovi. Najde-li zánět sliznice žaludku, zkoumá, čím je způsoben. Příčiny mohou být různé:

 • vlivy chemické (léčiva),
 • bakteriální (Helicobacter pylori),
 • autoimunitní (atrofická gastritida),
 • nesnášenlivost určitých potravin či alergie.

Další příčinou bolestí žaludku bývá peptický vřed. Zánět se v tomto případě šíří do větší hloubky a narušuje sliznici. Může se dostat až ke svalovině, nahlodat cévu a způsobit krvácení a pokud projde celou stěnou žaludku, může dojít i k jeho perforaci.

peptické vředypeptické vředyAutor: Archiv ireceptar.cz

Velké problémy způsobují i funkční poruchy — například jde o tzv. chabý žaludek u diabetiků, kdy se žaludek roztáhne a peristaltické kontrakce se natolik zpomalí, že trávenina vázne a nemocným je špatně. Stejně nepříjemný je opačný případ – překotná evakuace.

Na každý žaludek se najde lék

U nemocí žaludku, zejména u různých gastritid, peptických vředů, drobných erozí, překyselení a podobně se užívají léky na snížení kyselosti — tzv. inhibitory protonové pumpy nebo blokátory H2 receptorů.

Další skupinou jsou léky na snížení kyselosti s krátkodobým účinkem — antacida.

Pro urychlení trávení lze užít léky, které obsahují pankreatické fermenty – enzymy, které začínají štěpit potravu v žaludku.

Na léčbu funkčních poruch žaludku existují léky, tzv. prokinetika, která způsobí, že se svalovina žaludku lépe stahuje. Činnost žaludku se tak dá urychlit i zpomalit.

Na trhu existuje několik kategorií přípravků na žaludeční a střevní potíže, které se zaměřují vždy na jednu příčinu potíží.

Mezi nejdůležitější patří

 • antiflatulencia na nadýmání (například Espumisan),
 • spasmolytika na křeče žaludku (jsou k dostání pouze na lékařský předpis),
 • digestiva na podporu trávení (Kreon, Pangrol),
 • zmíněná prokinetika na porušenou hybnost střev (Motilium),
 • antacida na pálení žáhy (Rennie, Gaviscon, Tums a další).

Jako jediný volně prodejný lék působí komplexně na všechny žaludeční a střevní obtíže Iberogast, který přináší úlevu při nadýmání, křečích, bolestech břicha, pocitu plnosti nebo nevolnosti a je k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Jednou z hlavních součástí Iberogastu je heřmánek pravýJednou z hlavních součástí Iberogastu je heřmánek pravýAutor: Archiv ireceptar.cz

Peristaltika v grafech

Žaludek má svoji elektrickou aktivitu, podobně jako srdce: Jsou v něm dvě zóny, které vydávají nervové impulsy, aby peristaltická vlna postupně přecházela od vyšších míst k nižším a dále do tenkého střeva. Tyto impulsy se dají zaznamenat i na přístrojích.

Podobně jako kardiologové používají vyšetření elektrokardiografie (EKG), znají gastroenterologové elektrogastrografii (EGG), kde se zaznamenávají křivky peristaltických vln. Normální jsou 2—3 cykly za minutu.

Je-li tzv. evakuace zpomalená, hovoříme o bradygastrii, když je urychlená, jedná se o tachygastrii.

Podle délky střeva je člověk býložravec, ale...Podle délky střeva je člověk býložravec, ale...Autor: Archiv ireceptar.cz

Jak poznat fungující trávení?

Jednou z možností je sledovat pravidelné vyprazdňování. Kdo má méně než dvě stolice do týdne, trpí zácpou. Při více než 3—4 stolicích denně lze mluvit o průjmu.

Vždy je však důležitý kontext: Pokud trávicí trakt funguje určitým způsobem a najednou se frekvence vyprazdňování změní, je třeba informovat lékaře. Krátkodobé změny nejsou důvodem k panice. Na vině mohou být různé potraviny, cestování a podobně.

Frekvence vyprazdňování navíc odpovídá i délce a „klikatostí“ střeva, která vůbec nemusí souviset s tělesnou výškou a konstitucí.

Tlusté střevo

Poté, co potrava prošla tenkým střevem, dorazila do tlustého a postupně se zahušťuje, vstřebá se v něm nejvíce vody.

V pravé části tračníku je obsah ještě tekutý, proto se různá onemocnění (i závažná nádorová) projevují velice pomalu. Není tady totiž žádná mechanická překážka, která by na nemoc upozornila.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Častější jsou onemocnění levé části tračníku (různé polypy, divertikly a další), ale co do vážnosti postižení vede pravá část. Je hůře diagnosticky a terapeuticky přístupná a tak se na chorobu přijde většinou až v pozdním stadiu.

V levé části tračníku už je situace jiná: Dojde-li k zúžení (v důsledku zánětu nebo nádoru), projeví se to tzv. obstrukcí. Důsledkem je, že nemocný vyhledá kvůli problémům pomoc dříve.

Česká specialita

V Evropě je kolorektální karcinom (nádor tlustého střeva a konečníku) druhým nejčastějším typem rakoviny, na který se umírá. Česká republika v jeho výskytu bohužel vede celosvětový žebříček už od počátku 90. let.

Každým rokem přibývá více než 8000 nových pacientů a více než 4000 pacientů s touto nemocí u nás ročně umírá.

rakovina tlustého střevarakovina tlustého střevaAutor: Archiv ireceptar.cz

Karcinom tlustého střeva vzniká v naprosté většině zhoubnou přeměnou polypu — vzniká tak 98 % nádorů tlustého střeva. Bohužel v naší populaci je více než polovina případů rakoviny tlustého střeva a konečníku diagnostikována pozdě — ve 3. a 4. stadiu nemoci.

Přitom kolorektální karcinom roste z polypů pomalu, často se vyvíjí několik let. „Právě u tohoto onemocnění se dají dobře zachytit stadia, která rakovině předcházejí. Střevní polypy se mohou snadno preventivně odstranit,“ konstatuje MUDr. Jungwirthová.

I vlastní nádory tlustého střeva a konečníku jsou poměrně dobře léčitelné. Úspěch léčby ovšem závisí na tom, v jaké fázi onemocnění je lékař odhalí a zahájí léčbu. Pokud je zhoubným bujením postižena pouze sliznice nebo podslizniční vrstvy, jsou nádory z 90 % léčitelné. Horší prognóza se dá očekávat v okamžiku, kdy nádor prostoupil i do hlubších vrstev střevní stěny. Bohužel, mnoho pacientů přichází k lékaři tak pozdě, že jejich šance na vyléčení je už velmi malá.

Co vás čeká na kolonoskopii?

Vyšetření se nemusíte obávat, i když asi existují příjemnější činnosti. Předem připravíte střevo dietou a vypitím projímavého roztoku, v ordinaci dostanete zklidňující injekci a lékař vám zavede kolonoskop — vyšetření můžete sledovat na monitoru.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Zřídkakdy je výrazněji bolestivé — v tom případě se aplikují do žíly léky proti bolesti.

Kolonoskop je ohebný přístroj se zabudovanou videokamerou, kterým se mohou odebírat vzorky (tzv. biopsie) a odstraňovat případné polypy. Vyšetření při dobrém vyprázdnění trvá zhruba 10—15 minut, při odstraňování polypu nebo při srůstech o něco déle.

Co pomáhá předcházet rakovině tlustého střeva?

 • zvýšení vlákniny ve stravě, vláknina zkracuje čas postupu tráveniny střevem
 • úprava střevní mikroflóry, která má veliký význam pro zvýšení imunity (laktobacily apod.)
 • snížení příjmu živočišných tuků, menší spotřeba červeného masa a uzenin, při jejichž trávení vznikají rakovinotvorné heterocyklické aminy
 • úprava životosprávy — především snížení nadváhy (velmi rizikový faktor) a pohybová aktivita
 • doplnění vápníku, vitaminů A,C, E a selenu, které mají ochranné antioxidační působení

zdravá strava je rozhodně prevencezdravá strava je rozhodně prevenceAutor: Archiv ireceptar.cz

 • odstranění dlouhodobé zácpy (lze dobře korigovat zvýšenou konzumací vlákniny, tekutin, pohybem, prokinetickými a probiotickými přípravky)
 • pravidelně prováděný test na tzv. okultní krvácení — přítomnost krve ve stolici (od 50 let věku je každé dva roky zdarma, nabídnout by vám jej měl praktický lékař) nebo preventivní kolonoskopie u osob starších 50 let jedenkrát za 8—10 let (u pacientů s rodinnou zátěží a nemocných s některými nemocemi se kolonoskopická vyšetření provádějí častěji)
 • u rizikových osob důsledné sledování a odstraňování polypů (tím se dá snížit riziko vzniku kolorektálního karcinomu o 76—90 %!)

Nebezpečné bakterie

Počínaje narozením žije člověk v intimním vztahu v obrovským kvantem mikroorganismů osídlujících kožní a slizniční povrch. Množství mikroorganismů střevní mikroflóry tvoří až 1014 bakterií (číslovka se čtrnácti nulami).

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Nevhodná bakteriální flóra ovlivňuje zřejmě do značné míry i vývoj kolorektálního karcinomu.

Počet bakteriálních buněk střevní mikroflóry je dokonce vyšší než počet buněk lidského těla!

Bakterie tvoří až 40—55 % pevného obsahu tlustého střeva a hrají významnou úlohu v metabolických pochodech, aktivaci i destrukci mutagenních metabolitů. 

Užitečné adresy

Občanské sdružení Onkomaják připravilo kampaň zaměřenou na zvýšení povědomí o prevenci a včasném odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku. více na www.onkomajak.cz.

Praktické a podrobné informace o nádorech tlustého střeva a konečníku najdete i na www.kolorektum.cz.

Akční letáky