Játrům dává zabrat špatný životní styl

Obáváte se o svá játra? Co všechno v našem organismu dělají a jak se případné problémy projevují si málokdy uvědomujeme. Je toho spousta. Játra jsou nesmírně důležitá a v našem životním stylu jim škodí nejen alkohol. Poznali byste symptomy a víte, které se mohou objevit na kůži?

Podívejte se na tento informativní přípěvek z YouTube kanálu Rozum v troubě. Pánové Petr Havlíček a Roman Vaněk vám vysvětlí, jak moc jsou játra důležitá i jak jim můžete pomoci.

Zdroj: Youtube

Proč potřebujeme játra a čím si je kazíme?

Játra jsou orgán, bez kterého se rozhodně neobejdeme. V játrech se metabolizují cukry, tuky a bílkoviny, vytvářejí se zde zásoby vitaminů a minerálů a zároveň se zde z krve odbourávají toxické látky, které přijímáme dýcháním i potravou či nápoji.

Na jejich stavu se odráží především způsob našeho života. Rozhodně se nedá říci, že jen alkohol ohrožuje jejich činnost, i když je všeobecně známo, že konzumací alkoholu jsou játra velmi namáhaná a mohou časem extrémně trpět a projít nevratnými změnami. Nejen alkoholem, ale i s návykovými látkami, kouřením či nadužíváním léčiv souvisí zdraví jater a ani to není vše. O tom, že naše zlozvyky „zabíjí“ víme dobře, ale málo si uvědomujeme, že velký vliv hraje také životní styl čili jídelníček i pohyb, pobyt ve znečištěném prostředí, a nakonec také třeba sexuální život, protože žloutenkou typu B a C se lze nakazit i pohlavním stykem. Velký problém je také dieta bohatá na množství nekvalitních tuků, cukrů a rafinovaných potravin, díky nimž dochází k takzvanému ztučnění jater. I toto Havlíček vysvětluje.

Játra umí sice regenerovat, ale nedokáží do nekonečna odolávat špatné životosprávě či onemocnění. Nemoci akutní či chronické a narušení funkcí jater se může projevit stejnými symptomy. Ty všechny naznačují, že se něco děje. Z počátku jsou symptomy nahodilé a nicneříkající.

Postupné změny na játrech, které trvají déle, se pak začnou projevovat například zvětšením břicha a prokrvením kůže až žilkováním v okolí jater čili pod pravým žeberním obloukem. Nevolnost a bolest v tomto místě provázejí i další zažívací obtíže jako nadýmání a zácpy. Nemocní mohou pociťovat i bolesti kloubů a svalů, poruchy koncentrace a paměti či záněty žil. Často se objevují symptomy jako změna barvy moči, která je výrazně tmavší, stolice je naopak světlejší než obvykle.

Kožní příznaky nemocných jater

Znáte příznaky onemocnění jater, které se mohou objevit na kůži? U žloutenky je to nažloutlá barva očí i kůže, jindy se špatně fungující játra projevují snadno vznikajícími modřinami čili tzv. ekchymózou, svěděním označovaném jako pruritus nebo pavučinkami žilek.

Také dlaně mohou být až rudé a silně prokrvené a změny v prokrvení se objevují i pod nehty. Tento jev se označuje jako Terryho nehty a objevuje se nejen u onemocnění jater, ale i srdečního selhání či při cukrovce.

Související články

Zdroje: jakzdrave.cz, tymr.cz