Zdravá střeva jsou pro naše celkové zdraví naprosto klíčová. Pokud jim dopřáváte, co potřebují, vždy se to odrazí nejen na vašem trávení, ale také na vašem celkovém zdravotním stavu a psychické pohodě. Jestliže chcete jejich dobrou kondici a vhodné prostředí podpořit, jezte ty správné potraviny. Mnohdy tak předejdete mnohým nemocem a chronickým neduhům. Zdravá střeva totiž znamenají i perfektní imunitu. Jak pomůže zrovna kefír a kysané zelí?
Jak správně pečovat o střevní mikrobiom? Podívejte se v tomto YouTube videu na kanále Rozum v troubě:
Střevní mikrobiom
Jedná se o všechny mikroorganismy v těle člověka a působí na veškeré procesy v těle. Každý z nás má mikrobiom specifický a během života se neustále mění. Důležité však je, aby byly vždy prospěšné i patogenní mikroorganismy v rovnováze. Pokud je narušena, objevují se různé zdravotní problémy. Jak je možné tento stav změnit?
Zdravý životní styl je základ
Pokud chcete dát mikrobiom do pořádku, měli byste dbát na základní pravidla zdravého životního stylu. Zcela určitě je nutné dopřávat si nejen dostatek pohybu, ale i spánku. Stejně tak byste se měli vyhýbat zbytečnému stresu a také dodržovat pravidla správného stravování. Jezte potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a přírodní probiotika.
Kefír
Kefír je fermentovaný mléčný výrobek, který obsahuje velké množství probiotik. Tyto živé mikroorganismy mají značně pozitivní vliv na naše zdraví. V případě střev napomáhají nastolit jejich rovnováhu a vytvářet v nich zdravé prostředí. Kefír obsahuje různé druhy probiotik, včetně laktobacilů a bifidobakterií. Pokud budete kefír konzumovat pravidelně, dozajista si zlepšíte celkové trávení a dojde ke zvýšenému vstřebávání živin. Vzhledem k tomu, že posílíte imunitu, vyhnete se mnoha možným nepříjemným zánětům.
Tip
Pokud si chcete dopřát porci přírodního kefíru, můžete si ho snadno vyrobit doma. Stačí, když do domácího nebo kupovaného rostlinného mléka vmícháte probiotika a necháte směs 1 den fermentovat. Výborné je vzniklý kefír rozmixovat s ovocem. K výrobě lze využít mléko mandlové, kokosové nebo makové.
Kysané zelí
Přírodním zázrakem pro střeva je také kysané zelí. Jedná se o významný zdroj nejen vlákniny, ale i vitaminu C, vitamínu A a řady minerálů, jako je draslík a vápník. Kvašení vytvoří užitečné probiotické bakterie, které střevům svědčí. Výborně snižují množství patogenních mikroorganismů, které by mohly způsobit problémy, jako jsou průjmy a nadýmání. Navíc obsahuje látky nazývané glukosinoláty, které mají potenciální protinádorové účinky a mohou chránit střeva před některými druhy rakoviny.
Zdroje: www.mojezdravi.cz, www.akcniceny.cz, www.jimejinak.cz