Ledviny odstraňují odpadní látky z těla, přebytečnou vodu a regulují krevní tlak. Také udržují v rovnováze minerály v těle. Jedná se především o sodík a draslík. Produkují hormon s názvem erytropoetin, který podporuje tvorbu červených krvinek. Ledviny dále vytváří vitamín D, který je pro zdraví velmi důležitý, především pak v těchto chladných měsících.

Onemocnění ledvin je těžko rozpoznatelné, protože většinou nebolí a my se o něm dozvíme až v momentě, kdy už je pozdě na nějakou domácí léčbu. Pojďte se tedy přesvědčit za pomoci několika triků, jak tyto příznaky včas odhalit a jak se o své ledviny starat a chránit je.

Nepodceňujte častou únavu, nespavost či vyčerpání

Prvním varovným znamením, že s ledvinami není něco v pořádku, bývají permanentní únava, vyčerpání a nespavost. Tyto stavy totiž mohou způsobovat toxiny, které se kvůli špatnému fungování ledvin hromadí v těle. Jak už jsme si říkali, ledviny produkují hormon erythropoietin, který se podílí na tvorbě červených krvinek. Máte-li tedy ledviny nemocné, může se to odrazit taktéž na množství červených krvinek. Může dojít k překyselení organismu a snížení aktivity mozku.

Máte-li bílkovinu v moči, můžete očekávat na svém těle otoky. Ledviny totiž neumí regulovat hladinu sodíku v krvi nebo ho nemohou vylučovat. Ať tak či tak, oba problémy způsobují zadržování vody v tkáních. Otoky tedy nepodceňujte a snažte se odhalit jejich příčinu.

Nemocné ledviny ovlivňují i krevní tlak. Vysoký i nízký tlak ledviny poškozuje. Oslabené ledviny způsobují také suchou a svědivou kůži, zejména pak na zádech a hrudníku. Ledviny totiž nejsou schopny udržet správnou hodnotu vápníku a fosforu v krvi. Nemocné ledviny vám mohou přinést i svalové křeče v nohou. Také dušnost může být překvapivě spojena se špatnou funkcí ledvin.

Nemocné ledviny způsobují zadržování vody v těle a přibírání na váze

Předposledním příznakem nemocných ledvin je pachuť v ústech. Pokud tedy cítíte v ústech něco železného a kovového, aniž byste jedli, je s vašimi ledvinami nejspíš něco v nepořádku. Odrazit se to může i špatným dechem či problémy s močením. Časté močení sice nemusí být příznakem onemocnění ledvin, ale může, tudíž není vhodné ho podceňovat. Stejně to platí i o snížení frekvence močení nebo dokonce výskytu krve v moči.

Posledním příznakem, který bychom rádi zmínili, je přibírání na váze kvůli zadržování vody v těle a bolesti ve střední části zad. Většinou jsou doprovázeny teplotou a změnou barvy moči. Pokud tedy chcete těmto nepříjemnostem předejít, začněte se pravidelně hýbat, přestaňte kouřit a pít alkohol, no a v neposlední řadě si pravidelně měřte hodnotu krevního tlaku a hladinu cukru v krvi.

Jak ledviny chránit?

Zdraví svých ledvin můžete chránit, pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel:

  • Jezte pokud možno zdravě.
  • Snažte se co nejméně nebo vůbec užívat volně prodejné léky proti bolesti, snažte se odstranit její příčinu, ne potlačovat příznaky.
  • Pijte dostatek tekutin bez cukrů a umělých sladidel.
  • Opatrně s alkoholem a tabákem.
  • Zařaďte do svého denního programu pohybové aktivity.
  • Nechte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi.
  • Pravidelně si měřte krevní tlak.
  • Navštivte specialistu, který vám zkontroluje funkci svých ledvin.

Zdroj: webmd.com, www.ordinace.cz, www.nembv.cz