Při nespavosti je lepší nejprve vyzkoušet kozlík, který na rozdíl od léků proti nespavosti nenarušuje důležité fáze spánku, které jsou pro celkovou regeneraci těla i duše klíčové.

Oddenek s uklidňující mocí

Aromatický oddenek kozlíku obsahuje mnoho účinných látek, například silice, kyselinu valerovou, alkaloidy. Komplex účinných látek dovede v mozku zvýšit hladinu GABA kyseliny, která je nezbytná právě pro schopnost uklidnit. Kozlík tedy nemá žádné omamné účinky, ovšem když se mysl konečně utiší, unavenému člověku nic nebrání konečně usnout. Spánek je poté také kvalitnější, nedochází k předčasnému buzení. Kozlík lze využít nejen při nespavosti, ale i pro uklidnění přes den, mírní pocity úzkosti a stres. Proto může pomoci i při onemocněních, které stres výrazně zhoršuje, například při problémech s trávicím traktem.

Tinktura a odvar

Při samostatném podávání kozlíku je nejúčinněji formou lihová tinktura, tedy staré dobré valeriánové kapky. Při nespavosti užijte lžičku hodinu před spaním a další případně těsně pře ulehnutím. Tinkturu lze zamíchat i do vlažného mléka s medem. Pro uklidnění se užívá přibližně čajová lžička dvakrát denně. Samostatně by se kozlík neměl užívat déle než tři týdny. Po týdenní pauze lze v případě potřeby pokračovat.

Z podrceného sušeného oddenku lze připravit i nálev, nebo ještě účinnější odvar (lžička oddenku se zalije šálkem vroucí vody, či krátce povaří a nechá ještě vyluhovat). Nálev a odvar však mají specifickou vůni, která nemusí každému vyhovovat.