Zánět spojivek

Ač bychom to asi nečekali, koronavirus může napadnout i naše spojivky a způsobit zánět. Červené, bolestivé, slzící a svědící oči jsou jedním z méně častých příznaků, ale v případě, že se objeví, je nutné tomu věnovat pozornost.

Noční pocení

Probudíte se ráno zaplavení potem, ač to u vás není vůbec běžné? Promočené pyžamo, a dokonce mokré povlečení mohou signalizovat, že v bytě není takové horko, ale o vaše tělo se pokouší nepříjemná nákaza. Českobudějovický molekulární biolog Zdeněk Paris, který se nakazil na vědecké konferenci ve Španělsku již na jaře, právě noční pocení uváděl jako jeden z příznaků.

Závratě

Bolest hlavy patří mezi známé příznaky, ale hlava nás může potrápit i v jiném směru. Může se nám točit tak, že máme pocit, že jsme strávili nejméně hodinu na řetízkovém kolotoči. Horský vůdce a majitel cestovní kanceláře Roman Kozelka popsal pro Radiožurnál, že se mu hlava motala tak, že se musel držet stěn, když se pohyboval po bytě. Podle něj to bylo něco zcela jiného než slabost z horečky, spíš měl pocit, že má postižené centrum koordinace nebo rovnováhy.

Kožní léze na prstech u nohou

Tento příznak se objevuje hlavně u dětí a mladistvých, ale byl popsán i u dospělých pacientů. Jedná se o červené hrboly, někdy popisované i jako puchýře či ranky především na prstech u nohou, obzvláště na palci. Mohou připomínat projevy planých neštovic. Na dotek jsou bolestivé a mohou svědit. Naštěstí se obvykle samy bez problémů zahojí a nenechávají jizvy. Zvláště u dětí se mohou objevit jako jediný příznak, je proto nutné jim věnovat pozornost. Mezi další, ještě méně obvyklé kožní projevy se řadí kopřivka, mramorovaná kůže a drobné krevní výrony na dolních končetinách.

Psychické změny

Ty se naopak objevují u starších pacientů, především ve věku nad 80 let. Mezi jejich projevy patří dezorientovanost a zmatenost. „V mozku v důsledku infekce dochází k poruše hydratace, ke sníženému průtoku krve nebo k tvorbě zánětlivých markerů. Může to být i přímý toxický vliv infekčního činitele a zdá se, že koronavirus tento přímý toxický efekt může mít,“ vysvětluje přednostka Geriatrické kliniky VFN Eva Topinková. Mozek seniorů má totiž stejně jako jiné orgány člověka ve vyšším věku menší funkční rezervu, a i malý atak potom způsobí jeho zhoršenou funkci.