K jedné z častých rostlin, které se objevují na českých zahradách, patří netřesk střešní. Možná jste o něm slyšeli i pod názvem skalní růže, hromotřesk nebo také bylina šťastného žití. Kdysi jej lidé dokonce pěstovali na střechách svých domů, aby je uchránili díky dužině v listech od blesků a případného ohně. Zajímavostí je i to, že Karel Veliký vydal povinné nařízení, že netřesk by měl být vysazen na střeše každého domu. Velice snadno se pěstuje, a proto nezaskočí ani nezkušené zahradníky. Kromě toho se i samovolně rozmnožuje, stačí jen vzniklé nové růžičky odtrhnout a zasadit. Bonusem vám budou navíc léčivé účinky netřesku, které vám pomůžou s mnoha neduhy.

Jak vám pomůže netřesk při zánětu středního ucha? Podívejte se na toto video na YouTube, kanál Rady ze života:

Zdroj: Youtube

Netřesk střešní

Netřesk střešní pochází svým původem z horských oblastí jižní Evropy. Sukulentní rostlina patří do čeledi tlusticovitých a v oblibě ho měli už i staří Řekové a Římané, kteří si netřesk dokonce pěstovali. Používali ho také jako prostředek proti obtížnému hmyzu a broukům. Momentálně se již pěstuje po celém evropském kontinentu a velmi rozšířený je i v oblastech Severní Ameriky, kde dokonce někdy zplaňuje.

Jak ho pěstovat

Netřesk lze mít nejen přímo na zahradě, ale při správné péči se mu bude dobře dařit i doma v květináči. Dopřejte rostlině vždy slunné stanoviště s lehkou propustnou půdou. Kromě občasné zálivky už nic víc nepotřebuje, protože mu vyhovuje sucho. Pozor na přemokření, hrozilo by uhnití kořenového systému nebo vznik plísní a hnilob.

Česká aloe vera

Známá skalnička má podle vědců velice příznivé účinky na lidské zdraví a pomáhá při mnoha zdravotních nesnázích. Proto si dokonce v našich končinách vysloužila pojmenování česká aloe vera. Její vlastnosti výborně vystihuje i její latinský název sempervivum, což znamená být stále živý.

Po celý rok

Netřesk je bohatý na vitamín C a významné organické kyseliny, konkrétně jablečnou a mravenčí. Ve značné míře jsou zastoupeny i některé užitečné hořčiny, pryskyřice, třísloviny, sacharidy, slizy a vápník. Výhodou je, že netřesk můžete sbírat po celý rok, snáší totiž i chladné zimní počasí. Využívají se jeho čerstvé listy i šťáva. Netřesk je možné si i zamrazit, po rozmražení je stále účinný.

Super lék

Dužnina a její šťáva vám urychlí nejen hojení drobných kožních poranění, ale značně uleví i po bodnutí hmyzem a popálení kopřivami. Stejně tak si umí poradit se svědivými záněty kůže a funguje i na bradavice, záděry, opařeniny či omrzliny. Oloupaný lístek netřesku lze využít jako náplast. Přiložte si ho na krvácející ránu či jinak zraněné místo a nechte asi půl hodiny působit.

Skvělé kloktadlo

Protože má netřesk silné a protizánětlivé účinky, můžete jeho lístky použít při zánětech dutiny ústní nebo bolestech v krku. Vymačkejte si asi tak půl kávové lžičky netřeskové šťávy a smíchejte jej s 1 dl vlažné vody. Vznikne vám léčivá směs na kloktání nebo k výplachu dutiny ústní.

Hojí i opary

Pokud patříte mezi jedince, které často trápí opary, využijte také čerstvě vymačkaného nektaru z listů. Jedná se totiž o vynikající přírodní prostředek, který vás této nepříjemnosti pomůže dříve zbavit. Na inkriminované místo aplikujte 5 až 7 krát denně a nechte vždy řádně zaschnout.

Záněty v uších

Z netřesku si lze vyrobit i velice jednoduchý, ale účinný přípravek, který vám pomůže při léčbě ušních zánětů. Smíchejte 1 lžičku panenského olivového oleje se 7 až 10 kapkami šťávy z listů netřesku. Každý den 3 až 4krát denně kapejte vzniklou směs do vnějšího zvukovodu a nechte 10 minut účinkovat.

Účinné na bradavice

Šťáva z netřesku také ničí bradavice, které při pravidelném ošetření postupně vymizí. Čerstvou šťávu naneste na inkriminované místo a poté přiložte ještě lehce pomačkaný netřeskový list. Zalepte neprodyšnou náplastí a postup opakujte denně, po dobu 3 týdnů.

Související články

Zdroje: www.bylinkovo.cz, www.vitalia.cz, www.bylinkovo.cz, ncbi.nlm.nih.gov