Chraňte se! Klíšťata přenášejí další méně známé viry
Ani dobře známá lymeská borelióza či mozková encefalitida nejsou povyražením, které byste si chtěli z pobytu v přírodě přinést domů. Nejde však o jediné nemoci, které přenášejí klíšťata na člověka. V Číně, ale také ve Spojených státech se objevila další virová onemocnění, která byla přenesena na člověka klíšťaty.
Jde je o další strašení? Vůbec ne. V každém případě je nutné se před klíšťaty chránit, ale měli byste také vědět, že tyto nové viry se projevují jinak a průběh onemocnění může být mírný, ale také velmi závažný.
Ve Spojených státech se objevila po kousnutí klíštětem u některých lidí alergie, která významně ztěžuje postiženým život. Na reportáž o takzvaném alfa-gal syndromu se můžete podívat na YouTube kanálu CBS New York.
Alfa-gal syndrom alias alergie na červené maso
Alfa-gal syndrom po infikování klíštětem se sice objevil primárně ve Spojených státech, ale rozhodně se netýká jen severoamerického kontinentu. Výskyt onemocnění hlásí také Jihoafrická republika, Austrálie, ale i Švédsko, Španělsko a Německo.
Jak už bylo řečeno v příspěvku, mezi hlavní symptomy patří podrážděná kůže a vyrážka, zažívací problémy jako průjem či zvracení, ale také běžnější projevy alergie. Například tedy také otoky, problémy s dýcháním i anafylaktický šok.
Alfa-gal syndrom lze zjistit rozborem krve a nemoc není vyléčitelná. Celoživotně se pak projevuje jako alergická reakce na červené maso a další živočišné produkty ze savců.
To je problematické nejen kvůli značnému omezení jídleníčku, ale také z mnoha dalších důvodů. Příkladem je například použití želatiny, která je živočišného původu, jako obalového materiálu léčiv a podobně.
Ortonairovirus WELV: Novinka mezi viry přenášenými klíšťaty
V Číně se zase objevil jiný druh virózy, jehož symptomy sice u většiny pacientů odezněly do dvou týdnů pobytu v nemocnici, nicméně v jednom případě způsobil virus pacientovi kóma a infekci mozku.
Jde o ortonairovirus WELV, který je ještě méně prozkoumaný než aplha-gal syndrom. Patrně se nemoc šíří mezi lidmi, klíšťaty a zvířaty především na severovýchodu Číny, kde se u některých zvířat a výjimečně také u lidí vytvářejí protilátky. Z testovaných klíšťat v této oblasti, byly infikovaná virem 2 procenta klíšťat. U testovaných lesníků byly protilátky nalezeny u 1,8 procent.
Ortonairoviru WELV se projevuje horečkou, bolestmi hlavy i svalů a případně i zvracení či průjem. V některých případech dochází i ke krvácivým stavům, které se mohou projevit také jako petechie. Čili malé červené nebo fialové skvrny na kůži, které se objevují i ve skupinách.
Zdroje: denik.cz, mayoclinic.org