Nadměrné pocení je tak trochu „tabu“ téma, přestože se s ním potýká poměrně velké množství lidí. Nejenže jde o jisté tělesné nepohodlí, ale způsobuje i sociální problémy spojené s nekomfortním zápachem.

Příčiny mohou být různého charakteru. Pocení může vznikat důsledkem obezity, vlivem menopauzy, špatnou funkcí štítné žlázy, prudkým poklesem hladiny cukru v krvi, stresem i dlouhodobým nedostatkem vitamínu D. V případě zdravotních potíží je dobré dát vždy na radu lékařů a odborníků. Pocení však můžete potlačit přírodními pomocníky, které jistě máte doma v kuchyni.

Jedlá soda

Tento bílý prášek se zásaditým pH má doma téměř každý. Jedná se o univerzální ingredienci, která pomůže nejen při pečení, ale i s běžným úklidem, s ucpanými odpady, či ve chvíli, kdy vás pálí žáha. Stojí jen pár korun a koupit ji můžete prakticky všude.

Její předností je i to, že umí účinně zatočit s nadměrným pocením i nepříjemným zápachem. V tomto případě totiž působí jako skvělý deodorant, protože má antibakteriální schopnosti, jež zabraňují růstu mikroorganismů.

Jak jedlou sodu proti pocení používat

Všechny způsoby jsou naprosto primitivní a rychlé. Chcete zakročit proti propoceným koláčům na oblečení v oblasti podpaží? Naneste si na tuto část těla několikrát za den malé množství sody a o víc se už starat nemusíte. Zmizí i nepříjemný průvodní odér.

Jestli se vám potí nohy či dlaně rukou, udělejte si v umyvadle jedenkrát za den roztok s vodou a pravidelně nechte končetiny v této lázni potopené. Potíte se od hlavy až k patě? Nezbývá než si každý večer dopřát koupel s jedlou sodou. Po několika dnech si jistě všimnete, že pocení je mírně na ústupu. A bonus navíc? V případě, že zároveň trpíte kožními problémy, veškeré infekce se zklidní.

Jablečný ocet

S pocením si umí dokonale poradit i jablečný ocet. A v čem si je se sodou podobný, je jeho multifunkčnost. V domácnosti je při mnoha činnostech nepostradatelný, ať už jde o čistotu bytu, anebo o jeho použití při přípravě některých pokrmů. A umí se postarat i o lidský organismus. Dokáže vyplavovat z těla nežádoucí toxiny, reguluje hladinu cukru v krvi, tlumí pálení žáhy a reflux a je výborným prostředkem, který nahrává rychlejšímu hubnutí.

Zkroťte pocení octem

Nejlepší je používat jablečný ocet, ale fungují všechny dostupné druhy. Můžete jej užívat vnitřně, kdy si nejlépe ráno nalačno dáte několik dní po sobě octový drink. Stačí si přidat do 3 dcl sklenice vody dvě lžíce octa.

Stejně tak můžete zkusit koupel jako v případě jedlé sody. Do napuštěné vany vylijte 1 hrnek jablečného octa a máte připraveny osvěžující blahodárné lázně, které při pravidelném používání pocení zmírní. Když budete ocet aplikovat přímo na inkriminovaná místa na těle, dočkáte se adstringentního účinku, který napomáhá odstranění nežádoucích bakterií a v jisté míře i uzavírání kožních pórů.

Zdroje: www.prostreno.cz, www.fitsrozumem.cz, www.vitalia.cz