Jablečný ocet a med - kombinace, která nám pomůže s mnoha problémy.
Zdroj: Profimedia

Vytvořte si nápoj z jablečného octa a medu. Půl sklenky po ránu dokáže zázraky

Připravte se na sychravé počasí už teď a zlepšete si celkové zdraví nápojem, který využívaly i naše babičky. Navíc je levný a čistě přírodní. Dejte si každé ráno jablečný ocet s medem. Tato kombinace je doslova vitaminovou bombou.

Nápoj z medu a jablečného octu se k léčebným účelům používá již po tisíce let. Už ve 4. století před naším letopočtem ho podával svým pacientům Hippokratés. Spoléhali na něj i staří Egypťané, Babyloňané, Řekové a Římané. Zajímavostí je, že jablečný ocet měl na svých lodích i objevitel Kryštof Kolumbus. Námořníci ho konzumovali, aby předešli nebezpečným kurdějím.

Jablečný ocet

Tato fermentovaná tekutina se vyrábí z drcených nebo nakrájených jablek či jablečných ohryzků. Ovoce postupně kvasí. V prvním stupni vznikne alkohol, který fermentuje dál, až vznikne ocet. Jeho hlavní složkou je kyselina octová a dalších 90 látek, z toho 20 minerálů, vitaminů a stopových prvků. Obsahuje také vysoké hladiny polyfenolu zvaného kyselina chlorogenová. Tato látka inhibuje oxidaci „špatného" LDL cholesterolu a zlepšuje tak zdraví srdce.

Do bylinkového medu přidejte vše, co máte rádi. Anebo zvole kombinaci léčivek. Med je skvělým pomocníkem při prevenci i při samotné léčbě širokého spektra nemocí. Zdroj: Profimedia

Med

Sladká viskózní látka vyráběná včelami je směsí dvou cukrů - fruktózy a glukózy. Obsahuje také stopové množství pylu, dále pak síru, hořčík, vápník, draslík, zinek a měď. Je bohatý na vitamíny C a B6, thiamin, riboflavin či kyselinu nikotinovou a pantotenovou. „Med je skvělým pomocníkem při prevenci i při samotné léčbě širokého spektra nemocí. Působí protizánětlivě, posiluje oběhovou soustavu a srdce, brání onemocnění dýchacích cest a horečnatým onemocněním,“ vysvětluje medový sommeliér Milan Špaček.

Kdy nápoj z medu a octu pít

Zázračný elixír by se měl konzumovat ráno na lačný žaludek, cca 20-30 minut před snídaní. Nepřekračujte doporučenou denní dávku jablečného octa, která se pohybuje mezi 5 až 30 ml. Předtím, než si kúru nasadíte, poraďte se se svým lékařem, aby nedošlo ke kontraindikaci s jinými medikamenty.

Recept na nápoj z medu a octu

2 čajové lžičky jablečného octa a 2 lžičky medu smíchejte ve sklenici teplé vody. Voda by neměla být příliš horká. Všechny zdraví prospěšné látky byste tím zničili. Ideální teplota je kolem 60 °C.

Ocet a med - zdravotní benefity

Pravidelná konzumace těchto dvou pochutin může pomoci dodat potřebné vitaminy a minerály do organismu. Avšak pozor, nepomáhá s tzv. překyselením. „Kyselost nebo zásaditost krve a našeho organismu se pohybuje v úzkém rozpětí od 7,36 do 7,44 pH,“ vysvětluje gastroenterolog doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD. „Dokážeme tolerovat hodnoty 7,3, při pH menším než 7 však už nastává smrt. Látky, které by mohly zvyšovat kyselost vnitřního prostředí, vylučujeme prostřednictvím moči, ale také prostřednictvím plic a vydechovaného kysličníku uhličitého. Udržování acidobazické rovnováhy není pro lidské tělo žádným velkým problémem,“ říká docent Kohout. „Pokud se ale u někoho objeví těžká acidóza, nejde o nic zanedbatelného. Dochází k ní, když člověk zápolí se zástavou srdce, selháním ledvin nebo prudkým zhoršením cukrovky. Takovou situaci rozhodně nevyřeší alkalické potraviny, hluboké dýchání, meditace ani další doporučení příznivců alternativní medicíny."

Pomalý metabolismus zhubnutí nenahrává Pravidelná konzumace nápoje z medu a jablečného octu pomáhá redukovat podkožní tuk. Zdroj: Sirisab / Shutterstock.com

Pomáhá s hubnutím

Pravidelná konzumace nápoje z medu a jablečného octu pomáhá redukovat podkožní tuk. Potvrdila to studie z roku 2009. Jablečný ocet také udržuje stabilní hladinu cukru v krvi, takže pomáhá zvládat chutě. Díky své schopnosti zpomalit vstřebávání živin navozuje dlouhodobější pocit sytosti.

Podporuje imunitní systém

Jablečný ocet obsahuje užitečná probiotika. Společně s medem má antibakteriální, antifungální a antimikrobiální vlastnosti. Hlídá tedy správnou hladinu zdravé střevní mikroflóry a podporuje tak imunitní systém.

Zlepšuje krevní tlak

Předpokládá se, že kyselina chlorogenová, kterou jablečný ocet obsahuje, pomáhá snižovat hladinu LDL cholesterolu, což potenciálně snižuje riziko srdečních chorob. Navíc v experimentech s hlodavci bylo prokázáno, že med snižuje vysoký krevní tlak. Obsahuje také polyfenolové antioxidanty, které mohou zlepšit průtok krve a působí preventivně proti vzniku krevních sraženin.

Zdroj: www.mojezdravi.cz, www.novinky.cz, www.healthline.com

Akční letáky