Výsledkem nedostatečné vlhkosti jsou suché oči, pálení, svědění, někdy až bolest, zčervenání. Tyto potíže někdy jen obtěžují, ale mohou vést i k poškození zraku a jeho ztrátě.

Přitom obecně platí, že neexistuje žádný důvod, proč bychom neměli mít v jakémkoliv věku dobrý zrak. Možnosti léčby i znalosti příčin různých poruch se ve srovnání s minulostí značně prohloubily. Týká se to i péče o správné vlhčení očí.

Noste sluneční brýle

Pro oči jsou kvalitní sluneční brýle jakýmsi ochranným krémem proti slunci. Celoroční ochrana před škodlivým ultrafialovým zářením snižuje pravděpodobnost vzniku problémů se zrakem, stejně jako oční rakoviny či poškození optického nervu.

Jezte minimálně jednou denně oranžové nebo červené ovoce či zeleninu. Tyto potraviny, bohaté na vitamin C, snižují významně – až o 77 % – riziko vzniku šedého zákalu.

Dbejte na dostatečný přísun omega–3 mastných kyselin (jsou obsaženy v tučných mořských rybách, nebo také lněném semínku) – snižují riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). Pokud už u vás byla VPMD zjištěna, mohl by vám pomoci prověřený přípravek obsahující antioxidanty, zinek a měď. Podle jedné velké lékařské studie obsahuje nejlepší kombinace 500 mg vitaminu C, 400 mg vitaminu E, 15 mg beta–karotenu, 80 mg zinku ve formě oxidu zinečnatého a 2 mg mědi ve formě oxidu měďnatého. Neužívejte samostatné doplňky s vysokým obsahem C, E nebo beta–karotenu – studie ukazují, že bez přítomnosti zinku nepomáhají. A pokud kouříte, neberte je vůbec! Vědci prokázali, že kuřákům, kteří užívají doplňky s beta–karotenem, hrozí větší riziko vzniku rakoviny plic.

Pokud měl ve vaší rodině někdo glaukom nebo sami máte zvýšený nitrooční tlak bez známek nervového poškození, požádejte lékaře, aby vám preventivně předepsal oční kapky na snížení tlaku – výrazně se tak může snížit nebezpečí vývoje zeleného zákalu. Pracovníci Lékařského centra Kalifornské univerzity v Davisu zjistili, že u lidí, kteří je preventivně používali pět let, se snížila pravděpodobnost poškození optického nervu glaukomem o polovinu.

Podle knihy Nikdy není pozdě na dlouhý život, vydal Reader´s Digest Výběr