Rozmazaně viděl zřejmě každý, kdo byl někdy opilý. Po vystřízlivění se zrak většinou vrátí do normálu, někdy se však stává, že začnete vidět obraz nějakého předmětu dvakrát aniž byste požili kapičku alkoholu.

Dva posunuté obrazy

Dvojité vidění se nazývá diplopie, postihuje buď jedno oko, častěji se však jedná o poruchu souhybu obou očí. Jak se diplopie projevuje? To, co vidíte dvojitě, může být posunuté různými směry, například dva obrazy nad sebou, vedle sebe či dokonce dva obrazy, které rotují. Dvojité vidění není rozhodně normální, bývá velice obtěžující, proto je nutné okamžitě navštívit lékaře, který po odborném vyšetření stanoví diagnózu. Nutné je také rozlišit, zda se jedná o monokulární diplopii (postiženo je jedno oko) nebo o binokulární diplopii (postiženy jsou obě oči).

Monokulární diplopie

Pokud máte potíže pouze u jednoho oka, zřejmě se jedná o šedý zákal, který bývá nejčastější příčinou monokulární diplopie. Může ji způsobovat i oční zánět, patologické vyklenutí rohovky či vychýlení čočky mimo osu oka, což se může přihodit třeba při zranění. Na vině může být i poškození zrakového centra v mozku.

Binokulární diplopie

Většina pacientů s dvojitým viděním mívá narušenou funkci svalů, které hýbají okem. Každé oko má takových svalů šest, v případě binokulární diplopie musí jít tedy o dokonalou souhru dvanácti svalů. Binokulární diplopii od té monokulární poznáte i tak, že pokud si zakryjete jedno oko, dvojité vidění zmizí. Pokud okohybné svaly špatně pracují, na vině může být nějaké mechanické poranění třeba po nějakém úrazu hlavy, který bývá spojený i s otřesem mozku, dále poruchy nervosvalového spojení nebo vážná nemoc, jakými jsou například roztroušená skleróza, mozková mrtvice, nádor, myasthenia gravis, cukrovka, ale objevuje se například i během oční migrény. Dvojité vidění může způsobit také zánět mozku či očního nervu, ale také onemocnění štítné žlázy.

Stres a alkohol

Když se diplopie objeví poprvé, je to nepříjemné překvapení, když však vymizí za krátký okamžik, jedná se o přechodnou diplopii. Tu způsobuje nejčastěji stres, užívání některých léků, nadměrná konzumace alkoholu, ale také potíže s krční páteří. Ať už jsou vaše potíže krátkodobé, občasné nebo vás trápí dlouhodobě, návštěvu lékaře raději neodkládejte.

Zdroje: zdravi.euro.cz, www.prozeny.cz