Automatické očistné procesy u značné části lidí neprobíhají tak, jak by měly, a tak se toxiny v těle hromadí.

Mnohdy jejich množství zvyšujeme i tím, že se přejídáme nevhodnými jídly, pijeme ve velkém alkohol a přeslazené nápoje s umělými barvivy, na každou bolístku polykáme prášky nebo máme málo pohybu.

Nárazově můžeme sice podstoupit důkladnou detoxikaci, ale často se pak vracíme ke svým zlozvykům. Nač si tedy dát pozor, abychom čisticí funkce těla zbytečně neoslabovaly a cítili se být v dobré kondici?

V kuchyni bez chemie

Pro správné fungování organismu je velmi důležitá vhodná výživa. Nemusíme se všichni stát vegetariány, ale jednu zásadu bychom měli mít na paměti – vařit pokud možno bez chemie, s co nejmenším množstvím průmyslově zpracovaných potravin.

Kdo tímto způsobem odlehčí svému trávicímu traktu, usnadní cestu přirozené detoxikaci a zvýší i její účinek.

Detoxikace v několika krocích:

Suchá kartáčová masáž kůže

Největším vylučovacím orgánem našeho těla je kůže. Té bychom měli věnovat pozornost každý den. Účinnou detoxikační metodou a zároveň prostředkem na povzbuzení lymfatického systému je suchá kartáčová masáž.

Kartáčová masáž by měla být jemná, ale důkladná a měla by trvat alespoň 5 minut.

Potřebujeme k ní kartáč s přírodními štětinami s delší rukojetí, kterým každý den před koupelí nebo sprchou kartáčujeme suchou pokožku celého těla. Postupujeme dlouhými plynulými tahy, směrem k hlavním lymfatickými uzlinám.

Začínáme kartáčováním nohou včetně chodidel, postupujeme přes hýždě a bederní páteř směrem k podpažním jamkám. Přes ramena pokračujeme směrem na hrudník a k srdci (oblast bradavek vynecháme), nakonec ve směru hodinových ručiček kartáčujeme břicho.

Očista střev slanou vodou a jógou

Jako další by měla následovat očista střev, které jsou první linií obrany proti nemocem. K tomuto účelu provádíme během jednoho týdne každý den klystýr s přidáním citronové šťávy nebo odvaru z heřmánku.

Mnohem vhodnější je ovšem jógová šankhaprakšálana (někdy označovaná jako várisára). Během této metody se za současného popíjení slané vody provádějí speciální jógové pozice. Výhodou této metody je fakt, že na rozdíl od klystýrů nepůsobí zlenivění střev a vyčistí důkladně celý trávicí trakt.

Citronová šťáva a olivový olej na játra

Máme-li pročištěná střeva, můžeme se věnovat očistě jater – důležitého orgánu látkové výměny a odbourávání toxických látek. Detoxikaci jater provádíme večer v 19 hodin – podle tzv. orgánových hodin.

Smícháme 2 dl citronové šťávy a 2 dl panenského olivového oleje, provedeme několik úklonů vlevo a na oblast jater (na břicho vpravo pod poslední žebro) přiložíme termofor s teplou vodou.

Každých 15 minut pijeme 6 lžic směsi oleje a šťávy. Oblast jater nahříváme 2 až 3 hodiny, podle potřeby měníme vodu v termoforu. Následující den si kolem poledne uděláme klystýr a během dalšího týdne jíme pouze vegetariánskou stravu.

Jaterní činnost podporují i čerstvá jablka. Jednou týdně je vhodné zařadit jablečný den, kdy jíme pouze 10 až 12 jablek.

Je-li pro nás tento způsob příliš drastický, můžeme po 30 dní dodržovat kroupovou dietu.

Při ní denně musíme sníst zhruba 1 kg krup, které večer namočíme, druhý den hodinu vaříme a podáváme teplé v podobě šouletu, kuby, rizota, polévky a dalších pokrmů.

Melouny a tmavý chléb prospějí ledvinám

Očista ledvin se nejsnáze provádí v létě, kdy se týden můžeme živit pouze melouny a tmavým chlebem. Tuto proceduru po dvou týdnech zopakujeme.

Velmi účinná je také očistná kúra, při které celý den pijeme čerstvě připravenou šťávu z červené řepy. Pro očistu ledvin je dobrý také odvar z lněného semínka (jedna lžička semínka na sklenici vody) – pijeme po dva dny každé dvě hodiny půl sklenice odvaru.