Oči jsou základní smyslový orgán a umožňují nám kontakt s okolím. Díky očím vnímáme až 80 % informací z vnějšího světa, a proto je důležité se o ně starat. V současné době jsou bohužel nadmíru vystaveny riziku nepříznivého působení technologie jako jsou obrazovky televizorů, počítačů, notebooků a mobilních telefonů.

Kvalitu vidění snižuje i okolní kolísání vlhkosti vzduchu, jeho teploty například vlivem ústřední topení a klimatizace a další vlivy okolního prostředí. Oči jsou z těchto negativních podnětů unavené a přetížené a v tuto dobu se mohou objevit různé potíže a rychle se zhoršující vidění. Dopřejte proto očím i pravidelný odpočinek, který však proložíte i jejich pravidelným cvičením.

Na několik cviků pro oči se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Pohled jedním směrem

Většina z nás využívá denně počítač a mobilní telefon a dlouhé sledování monitorů očím opravdu neprospívá. Problém je v modrém světle, které vyzařují a také v tom, že je tak pohled upřený pouze jedním směrem.

Pro oči je tento jev velice namáhavý, jak potvrzuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini: „Oči nejsou při práci na počítači vyloženě poškozovány, spíše jsou namáhány a vysilovány trvajícím pohledem stejným směrem a na stejnou vzdálenost. Potíže s očima se objevují většinou až po několika hodinách u počítače. V klimatizované místnosti či u nositelů kontaktních čoček se tyto potíže dostavují dříve.”

Mrkejte

V běžných podmínkách mrkne každý jedinec během dne dvaadvacetkrát za minutu. Mrkání je velice důležité, protože podporuje rovnoměrné rozložení slzného filmu na oku. Správně ostře uvidíte totiž jen s ním.

Ve chvíli, kdy čtete klasickou papírovou knihu, se frekvence sníží na osmkrát za minutu. Při sledování monitorů se mrkání snižuje i na měně než pětkrát za minutu. Oči jsou následkem toho podrážděné, zarudlé a někoho i pálí. Jak tomu předejít? Každých 20 minut byste měli oči alespoň pečlivě promrkat.

Jednoduché cvičení

Pokud chcete vašim očím nejen ulevit, ale dopřát jim pravidelnou péči, začleňte do svého dne jednoduchý rituál jménem oční jóga. Jedná se o sérii cvičení očí, se kterou přišel japonský odborník na zrak Kazuhira Nakagawy. Stačí 10 minut denně a oči si díky tomu aktivně odpočinou. Oční jóga totiž funguje jako přirozená masáž oka.

Prospívají mu krouživé pohyby a změny pohledů různými směry i nahoru a dolů. Pravidelné provádění cviků totiž urychlí látkovou výměnu v oku a jeho okolí, což má zároveň značně pozitivní účinky na zrak. Tento druh cvičení je mnohdy doporučován pacientům po některých očních operacích. „Nejlépe je cvičit oči také pravidelně večer před usnutím,” doporučuje oční chirurg Pavel Stodůlka.

Jak s cvičením začít

Usaďte se pohodlně na židli a nejprve 10 krát zamrkejte. Následně se 10 krát podívejte nahoru a dolů a ve stejném počtu i ze strany na stranu. Potom se 10 krát zadívejte úhlopříčně zprava nahoře vlevo dolů, a to samé i na druhé straně. V tento moment začněte kroužit očima doprava a pak doleva. Na závěr opět znovu 10 krát zamrkejte. 

Související články

Zdroje: www.vysokahra.sk, www.zdravi.doktorka.cz, www.idnes.cz