Bradavice jsou nepříjemné výrůstky na kůži, jsou virového původu, a tedy jde vlastně o infekci. Způsobuje ji lidský papillomavirus, jehož nejčastějším “domovem” jsou teplá a vlhká místa, libuje si například v okolí bazénů, na což bychom měli myslet a vždy po návštěvě veřejného koupaliště si náležitě ošetřit nohy. Bradavice se ale mohu přenést také přímým kontaktem, v případě genitálních bradavic pak také pohlavním stykem.

O účincích vlaštovičníku většího při léčbě bradavic se hovoří také v youtubovém videu Jana Šimana:

Zdroj: Youtube

Může jít o závažný problém

Je potřeba poznamenat, že bradavic je mnoho druhů a podle toho, který se vyskytuje právě u vás, lze předpokládat také dobu potřebnou k léčení, respektive jejich likvidaci. Pokud nebudou ustupovat, je na čase neodkládat návštěvu lékaře. Jako laici bychom si totiž poměrně neškodné bradavice mohli splést s některou ze zhoubných forem novotvarů. V takovém případě ale není na co čekat a je na místě okamžitý zásah.

Kouzelná šípková tinktura

Ve chvíli, kdy jsme si jisti, že výrůstky, s nimiž bojujeme, jsou “obyčejné” bradavice, nebude od věci nechat pracovat přírodu. S úspěchem lze využít například jednoduše získatelnou tinkturu z pupenů šípku (tedy růže šípkové). Výroba tohoto kouzelného přípravku není vůbec složitá, budeme potřebovat jen zmiňované jarní pupeny a minimálně čtyřicetiprocentní alkohol. Na jeden poměrový díl pupenů si odměříme pětinásobné množství alkoholu, vše zavřeme do skleněné nádoby a za občasného protřepání necháme dva týdny svému osudu. Pak už bude stačit hotovou léčivou tinkturu přefiltrovat a přelít do tmavé sklenice, v níž ji budeme uchovávat pro chvíli, kdy bude potřeba.

Jednoduchá výroba

Zmiňovanou šípkovou tinkturou můžeme bradavice potírat, ale vzhledem k jejím schopnostem zvyšovat obranyschopnost organismu a bojovat například proti zánětlivým procesům v těle ji lze po kapkách podávat také vnitřně. Metoda využívání mladých částí rostlin, tedy pupenů, sbíraných hlavně v jarním období, se nazývá gemmoterapie a v posledních letech jí důvěřuje stále více lidí, kteří se snaží změnit směr a od chemických preparátů se vrátit co nejblíže přírodě jako to dělali naši předci.

Pamatujete si na dětství?

Kromě šípkové tinktury nám moudrá příroda nabízí také další možnosti účinné domácí léčby bradavic. Z dětství si jistě pamatujeme na bílé mléko čerstvě utrženého vlaštovičníku většího nebo pampelišky, které se nanáší na postižené místo tak dlouho, dokud bradavice nezmizí.

Česnek jako všelék

Další zajímavou možností je – jako v mnoha dalších případech – česnek a jeho antibiotické a antivirové účinky. Naložíme-li na plátky nakrájený česnek na týden do octa, vznikne vynikající prostředek, jímž budeme potírat bradavice (ale pozor, opravdu jen bradavice, protože pro okolní pokožku jde o značně vysušující přípravek). Brzy bychom měli začít pozorovat, jak nevzhledné výrůstky pomalu mizí.

Pomohou i včely nebo citron

Podobně jako česnek můžeme mezi superléky počítat také med. Chceme-li se tedy zbavit bradavic, nic nám nebrání využití tohoto včelího produktu, kterým budeme bradavice pravidelně potírat. Můžeme místo natřít a zalepit náplastí, abychom med okamžitě neotřeli. Kromě medu lze využít také citronovou šťávu nebo celý plátek citronu. I když samozřejmě musíme počítat s tím, že přírodní léčba vždy trvá o něco déle než ta “chemická”, účinku se jistě dočkáme. Vyzkoušíte některou ze starých babských rad?

Související články

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, biodruzstvo.cz, nadeje-byliny.eu, www.novinky.cz