Okrasná lichořeřišnice léčí záněty a brání vypadávání vlasů
29. 6. 2010

Okrasná lichořeřišnice léčí záněty a brání vypadávání vlasů

Lichořeřišnice větší jsou nejen krásné, atraktivně kvetoucí a nenáročné letničky, ale také silně působící léčivé rostliny. Díky dezinfekčním sloučeninám čistí plíce i močové cesty a léčí zánět. Listy i květ využijete na nálev, salát i koupel. Tinktura také brání vypadávání vlasů.  

Lichořeřišnice větší (Tropaelum majus) má pozoruhodné antibiotické působení. Pro léčebné účely se pěstují nízké, asi 40 centimetrů vysoké série Bolivia v barvách zlatá, oranžová, červená, šarlatová nebo jejich směs, a plazivé, převislé, až 2 metry dlouhé série Lima. Ty lze pěstovat v barvách oranžově žlutá, světležlutá, šarlatově červená nebo jejich směs. Vykvétají jednoduchými, jasnými, dekorativními, jednobarevnými voňavými květy s ostruhami. Mají vyšší obsah účinných látek, nežli jiné, okrasné kultivary. Důležitý je především glykosidů, které se štěpí na silici s vysokým obsahem isothiokyanátu benzylnatého a síranu draselného. Tyto látky se spolu s dalšími vylučují močí a potírají stafylokoky, streptokoky, escherichie coli,  salmonely i další druhy bakterií.

LichořeřišniceÚčinná přírodní pomoc při zánětu močových cest

Lichořeřišnice jsou prvotřídní přírodní medicínou při zánětu močových cest, které díky obsahu sirných sloučenin dezinfikují. V močových cestách začnou působit dvě až tři hodiny po požití lichořeřišnice, maxima dosáhnou mezi čtvrtou až desátou hodinou a zcela se vytratí po dvaceti hodinách.

  • i

    Listy i poupata lichořeřišnice obsahují mnoho vitaminu C a zdraví prospěšných látek.

    Nejúčinnější je čerstvá šťáva z rostliny, která se užívá v dávkách 30g třikrát denně, případně tinktura, nebo sušená semena.
  • Z čerstvé rostliny můžete připravit i chutný salát a  dávkovat jej po 50g. Pikantní řeřichová chuť byla ostatně prvotním důvodem pojídání rostliny, díky čemuž byly posléze byly objeveny i její léčivé schopnosti.
  • Poupata lichořeřišnice se též nakládají jako kapary.
  • Díky komplexu účinných látek lichořeřišnice pomáhá i při nachlazení, srdeční nedostatečnosti, k léčení infikovaných ran.

 

Lichořeřišnice

V šálku, vaně, na talíři

  • Dva šálky lichořeřišnicového nálevu denně  posilují organismus po dlouhých nemocech. Lžíci sekaných listů, květů, semen vsypeme do dvou decilitrů horké vody a louhujeme 10 minut pod pokličkou.
  • Přidání dvou hrstí nasekaných listů (květů, semeníků) do koupele upravuje menstruační cyklus.

 

 

 

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmmínustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS