Nízkokalorická detoxikační okurková dieta je jednou z krátkodobých diet, které slibují rychlé úbytky na váze a dokonale vám pomůže s posledními přebývajícími špíčky. V principu je dieta založena na umírněné konzumaci zdravých jídel spolu s neomezeným množstvím okurek a trvá pouze týden, kdy je možné shodit i 7 kg. Omezený příjem kalorií způsobí, že kila půjdou dolů velice snadno. V případě, že už nemáte moc času na dlouhé odtučňovací kúry, pak pro vás může být okurková dieta účinným řešením.

Jde pouze o rychlé řešení

Přestože se okurka řadí mezi maximálně zdravé potraviny a ve správném redukčním jídelníčku má své zastoupení, nejde o dlouhodobé řešení. V tomto případě byste se mohli vystavit i nebezpečným zdravotním rizikům a následoval by nevyhnutelný jojo efekt. Po ukončení sedmidenní kúry se proto pomalu vraťte ke zdravé a výživné stravě, která bude udržovat vaši vysněnou figuru. Nikdy nezapomeňte, že k náležitým tělesným křivkám patří i správná dávka zdravého pohybu.

Okurka je pro tělo léčivý balzám

Vědecké studie dokazují, že okurky skvěle povzbuzují činnost ledvin, které díky tomu rychleji odplavují veškeré škodlivé látky z těla. Jako přirozené diuretikum pomáhají v boji se zadržováním vody a pomáhají i s problematickou pletí se sklony k akné a vyrážkám. Perfektně okurky pomáhají i při léčbě dny a revmatismu.

Okurky obsahují vysoký podíl vitaminu A, B a C. Céčka obsahují dokonce 8 mg ze 100 g. Z dalších významných látek je zastoupen vápník, hořčík, draslík, mangan a fosfor. V okurkách jsou i užitečné antioxidanty, jako například flavonoidy, které napomáhají v boji proti volným radikálům, jež mají vliv na rychlejší stárnutí buněk i vznik nebezpečných chorob srdce a cév.

Obsažená voda a pektin v okurkách zkvalitňují trávení a účinně pomáhají při zácpách, které mnohé redukční diety provázejí. Pektin je také velice blahodárný pro bakterie obsažené ve střevech, protože díky obsahu vody pomáhá hydratovat.

Každý den okurkový salát

Okurky obsahují pouhých 16 kcal na 100 g a to je obří výhoda, kterou je třeba využít při hubnutí. Okurková dieta je založena na konzumaci libového masa a okurkového salátu. Můžete je doplnit i malým množstvím celozrnného pečiva, anebo si dát ke svačině meloun či banán. Bílkoviny je možné namísto masa doplnit i vejcem nebo jogurtem. Měli byste si však pohlídat, aby denní energetický příjem nepřesáhl 900 kalorií. Nikdy ale nedržte okurkovou dietu déle než jeden týden.

Podpořte hubnutí správnými bylinkami

Snížit váhu vám pomohou i některé bylinky, protože mají schopnost stimulovat lidský metabolismus, snižovat chuť k jídlu, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku a zbaví organismus nadbytečné vody. Mezi ně patří snadno dostupná kopřiva dvoudomá, která příznivě ovlivňuje činnost trávicího ústrojí, čistí krev a podporuje správný chod metabolismu.

Výborně funguje i smetánka lékařská, protože obsahuje velký podíl vlákniny, antioxidanty, minerály i vitaminy. Dokonale odstraňuje z těla nežádoucí látky, tlumí zánětlivé procesy, působí močopudně, zlepšuje činnost jater a čistí krev.

Obtěžuje vás pocit, že máte na něco chuť? S tím vám skvěle pomůže máta, která nejen bezvadně stimuluje organismus, ale působí i velice blahodárně na celou trávicí soustavu a působí proti nadýmání.

Na zažívací ústrojí má příznivý vliv i kontryhel, který úžasně zlepšuje metabolické pochody, čistí organismus a je jednou z nejpřínosnějších bylinek pro ženy.

Příklad jídelníčku

Varianta 1

Snídaně: salát ze salátové okurky, listů pampelišky a 2 vajec

Svačina: 1 salátová okurka

Oběd: přírodní kuřecí řízek na bylinkách, malá porce rýže natural, okurkový salát s citronovou šťávou, mátou a jogurtem

Svačina: 2 salátové okurky

Večeře: pečené kuře, salátová okurka a plátek celozrnného chleba

Varianta 2

Snídaně: okurkové smoothie s bylinkami dle výběru

Svačina: 1 salátová okurka a hrst mandlí

Oběd: 1 salátová okurka, 1 pomeranč, brokolice zapečená se sýrem

Svačina: bílý nízkotučný jogurt, plátek celozrnného chleba, čaj z máty, kopřivy nebo kontryhele

Večeře: 1 salátová okurka s nízkotučným tvarohem

Zdroje: www.lifee.cz, www.theguardian.com, www.healthline.com