Několik posledních let probíhá celá řada výzkumů na téma zdravotních přínosů olivového oleje. Naši předci však žádné průzkumy nepotřebovali, stačila jim léta zkušeností. Olivy jsou totiž v přímořských státech oblíbeným léčivým produktem.

Olivový olej je od ostatních olejů specifický v tom, že se nelisuje ze semínek ale z celých plodů. Kvalitní olivový olej má celou řadu prospěšných vlastností. Mimo jiné působí jako prevence před revmatoidní artritidou, rakovinou tlustého střeva, žaludku a konečníku.

Lžíce olivového oleje denně vám pomůže také s trávením, a to se zácpou i nadýmáním. Olivový olej totiž zlepšuje střevní mikroflóru a působí blahodárně na vředy. Olivový olej zatočí i s pálením žáhy.

Každé ráno či večer lžíce olivového oleje

Zkuste si dávat po dobu jednoho týdne každé ráno na lačno jednu lžíci olivového oleje a sami uvidíte, že nastartujete svůj metabolismus a upravíte zažívání. Pokud toužíte být štíhlejší, dělejte to každý večer před spaním. Nebude vás alespoň po ulehnutí do postele pálit žáha.

Dobře stravitelný olivový olej obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin, vitamínů A, D, E, K, minerálů a fenolů, které působí protirakovinotvorně. Pravidelná konzumace olivového oleje zabraňuje infarktu.

Předávkování olivovým olejem

Pamatujte však na to, že hrozí i riziko předávkování olivovým olejem. Je tedy vhodné to s ním nepřehánět a konzumovat olej panenský, lisovaný za studena. Ten je nejzdravější, obsahuje nejvíce prospěšných látek a také je nejšetrnější. Pochází totiž z prvního lisování. Panenský či extra panenský nedosahuje jeho kvality. Připlaťte si tedy raději za kvalitu, anebo si přivezte pořádnou zásobu z dovolené u moře.

Z olivového oleje si můžete připravit i elixír pro vaši pleť. Poradíme vám, jak na to. Stačí na 2 lžíce olivového oleje nakapat 4 kapky 100% přírodního levandulového éterického oleje a dobře promísit. Tímto olejem ošetříte pokožku celého těla, můžete použít i k ošetření ekzémů či popálenin. Tento olej si můžete připravit na několik dávek dopředu, musí být však uschován v chladnu.

Zdroj: www.enviweb.cz, www.dixo.cz, www.olivum.cz