Lžička olivového oleje na lačno našemu tělu velmi prospěje.
Zdroj: popout / Shutterstock.com

Co se stane, když začnete jíst denně lžičku olivového oleje na lačný žaludek

Olivový olej používáme při přípravě nejrůznějších pokrmů asi všichni. Co se ale stane, když si tento zdraví prospěšný tuk dáme každý den nalačno? Naše tělo nám poděkuje v mnoha ohledech!

Olivový olej je doslova zásobárnou cenných látek. Získává se lisováním plodů olivovníku, stálezeleného teplomilného stromu, kterému se daří především ve Středomoří. Obecně se tyto oleje dělí na panenské a rafinované, případně na směsi obou. Panenské oleje jsou lisovány za studena, tedy do 50 °C, ty nejkvalitnější se lisují v teplotě kolem 27 °C. Rafinovaný olej se získává lisováním při vysokých tlacích a za působení tepla, poté je chemicky upraven. Jeho výhodou je, že je chuťově neutrální. Oproti tomu panenský olej neobsahuje žádné chemické přísady a kromě své specifické chuti i aromatu si zachovává také maximum cenných látek.

Olivový olej můžeme nakapat rovnou na chleba. Olivový olej můžeme nakapat rovnou na chleba. Zdroj: Mauro Pezzotta / Shutterstock.com

A že jich v panenském olivovém oleji je – tato zlatavá tekutina je doslova nabitá antioxidanty, vitaminy skupin A, D, E, K a prospěšnými nenasycenými mastnými kyselinami. V něm obsažená kyselina olejová působí protizánětlivě a zabraňuje rakovinnému bujení. Je dobře stravitelný a kromě konzumace se hojně využívá třeba v kosmetice, pro svoje zjemňující a vyživující účinky je osvědčenou součástí například pleťových krémů či masek.

A co se bude dít s naším tělem, pokud si každý den nalačno dopřejeme lžičku tohoto zázraku? Samozřejmě by měl být co nejkvalitnější, nejlépe extra panenský, který pochází z prvního lisování.

  • Prospějeme tlustému střevu – olivový olej účinkuje proti zácpě, zlepšuje průchodnost střev a jeho protirakovinné schopnosti působí blahodárně i na tuto část našeho organismu.
  • Prospějeme nehtům, pleti a vlasům – olej můžeme používat samozřejmě i zevně ve formě různých zábalů, masek a krémů, ale našemu vzhledu prospějeme i vnitřním užitím. Budeme mít silné, lesklé vlasy, které navíc rychle porostou, pevné nehty i pěknou pleť.
  • Prospějeme játrům – játra slouží k detoxikaci organismu, ale to neznamená, že by taková ozdravná kúra nepomohla i jim. A právě olivový olej pro ně bude úplný balzám.
  • Prospějeme postavě – v olivovém oleji obsažené mastné kyseliny zasytí, ale zároveň prospívají našemu zdraví a nepřibírá se po nich. Tento olej proto můžeme bez obav použít, i když se snažíme zhubnout, naopak nám v tom pomůže, neboť stimuluje metabolismus.
  • Prospějeme imunitě – imunita není nikdy dost silná! A již zmíněné mastné kyseliny v olivovém oleji obsažené prospívají nejenom postavě, ale i imunitnímu systému. Dokonce mají příznivý vliv i na autoimunitní onemocnění.
  • Prospějeme srdci – olivový olej pomáhá zvyšovat hladinu „dobrého“ cholesterolu a snižovat hladinu toho „špatného“ v naší krvi, za což nám poděkuje naše srdce a cévy.
  • Prospějeme mozku – olivový olej obsahuje látky, které vyživují a ochraňují mozek. Výsledkem je lepší paměť a snížené riziko deprese, či dokonce obávané Alzheimerovy choroby.

A kromě toho působí silně protizánětlivě v celém organismu, což se vždycky hodí. A vyhýbat by se mu neměli ani diabetici, naopak – dokáže snižovat hladinu cukru v krvi, takže i pro lidi trpící cukrovkou je velmi přínosný. Je tedy jasné, že olivový olej našemu tělu jen prospívá a jeho pravidelnou konzumaci nalačno, při níž se účinné látky nejlépe vstřebají, bychom měli minimálně vyzkoušet.

Zdroje: www.enviweb.czwww.olivum.czprirodajelek.czzeny.iprima.cz

Akční letáky