Půst je znám napříč celými dějinami a byly prokázány i jeho pozitivní účinky na zdraví člověka. Během doby, kdy nejíte, se může váš organismus plně soustředit na napravování škod uvnitř sebe sama a dochází k ozdravným procesům. Je však dobré začít s půstem v bezpečných mezích a raději po poradě s dietologem nebo nutričním terapeutem. Dodržování půstu může být pravidelné a klidně jej můžete zařadit jako jednodenní postění se každý měsíc. Někdo zařazuje den bez jídla jednou za dva týdny. Jiným zase vyhovuje držet půst jeden den v týdnu. Jak je to s hitem internetu, přerušovaným půstem a jeho variantou OMAD, které slibují fantastické výsledky?

OMAD: hubnutí celebrit

Přerušovaný půst, nebo jeho varianta OMAD je velmi doporučovaný, zejména v rámci bloggerů a celebrit. Ty slibují nevídaný úbytek na váze, rychlé hubnutí a až neuvěřitelné výsledky. Jak to ale ve skutečnosti je, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

OMAD je založený na tom, že máte povoleno jen jedno jediné jídlo za den. Ano, je to skutečně tak. V první řade, se nejedná o revoluční způsob hubnutí. Ale o starý známý kalorický deficit. Je logické, že v rámci jednoho jídla nebudete s největší pravděpodobností sníst takové množství jídla, jako když pojídáte pět porcí denně. Zároveň limit jednoho jídla je také v příjmu potřebných živin. Aby vaše tělo dostalo vše potřebné, musejí být pokrmy perfektně poskládané a nutričně vyvážené. Pokud si tedy myslíte, že celý den budete hladovět, a potom si dáte velkou večeři například ve známém fast foodu, neočekávejte shození kil, ale spíše zdravotní potíže.

Najdou se i pozitiva

Abychom nebyli jednostranní. Podle vědců se nejdou i pozitiva, která s sebou OMAD přináší. Mějte ale na paměti, že ono jedno velké jídlo, by se mělo skládat z komplexních sacharidů, ovoce, porce zeleniny, neměly by chybět zdravé tuky a hlavně kvalitní zdroj bílkovin. OMAD vám pomůže snížit denní kalorický příjem. Uvádí se až o 30 %. Při správném dodržování se vám může značně vylepšit krevní tlak, zmizet zánětlivá onemocnění a samozřejmě zhubnete.

Má to ale i svá negativa

Jídlo je v první řadě palivo. Tím, že jej budete tělu dodávat jen jednou denně, se připravíte o energii a můžete se cítit unavení. Zároveň se z hladu může objevit podrážděnost a bolesti hlavy. Zároveň celodenní hlad může vyústit v nekontrolovatelné přejídání a horší skladbě jídel. Mozek bude bažit po méně zdravých pochoutkách. Zároveň OMAD není pro každého. Rozhodně by se mu měli obloukem vyhnout těhotné ženy, kojící ženy, diabetici a lidé se zdravotními komplikacemi. Pokud se rozhodnete dietu vyzkoušet, rozhodně ji nedržte dlouhodobě.

Co se sazeničkami jahodníků, až zapustí kořeny, a proč je právě na podzim dobré jahodníky namnožit? To všechno se dozvíte v podcastu přímo ZDE:

Související články

Zdroje: www.eatingwell.com, forbes.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov