Zdroje: svetkreativity.cz, prozeny.cz, freseniusmedicalcare.cz

Když často bolí břicho nebo žaludek, je poměrně jasné, že je s naším tělem něco v nepořádku. To pochopitelně platí i v případě dalších orgánů. Když bolest neodeznívá nebo se často opakuje, postižený vyhledává pomoc u lékaře. Jenže tak tomu ne vždy je v případě onemocnění ledvin. Na rozdíl od jiných orgánů totiž ledviny nebolí. A to ani v případě, kdy jsou vážně poškozené. Ledviny však dávají najevo, že je s nimi něco v nepořádku, jinými signály. Nepozorujete u sebe některé z nich i vy?

Funkce ledvin

Ledviny v lidském těle fungují jako jakýsi detoxikační stroj. Tvoří se v nich moč, která obsahuje pro tělo nepotřebné látky látky, a následně je ledvinami přes močové cesty vylučována. Kromě čistící funkce ale ledviny slouží také jako producent hormonů, chrání před překyselením krve a regulují krevní tlak. Je tedy více než jasné, že jejich nesprávné fungování způsobí v lidském těle obrovskou paseku.

Příznaky onemocnění ledvin

Jak bylo zmíněno, když je s ledvinami něco v nepořádku, neumějí na sebe upozornit bolestí (s výjimkou ledvinové koliky). Svůj zhoršující se stav ale umí dát najevo jinak, a to například nevysvětlitelnou únavou, špatným spánkem anebo barvou kůže.

Slabost, únava a bolesti hlavy

Snad každý čas od času pociťuje mírnou slabost anebo jej bolí hlava. Když jsou ale tyto jevy takřka na denním pořádku, rozhodně stojí za to navštívit lékaře. Za zmíněnými problémy totiž může stát právě onemocnění ledvin. Když ledviny špatně pracují, snižuje se v těle hladina vitamínu D, který je důležitý pro tvorbu červených krvinek. Když krvinky chybí, tělo je unavené, slabé a kůže bledne. A to i navzdory dlouhému spánku.

Otoky těla

Jedním z příznaků onemocnění ledvin jsou také otoky nohou a rukou, případně obličeje. Ty vznikají v důsledku toho, že ledviny nejsou schopné tělo správně detoxikovat a odvádět z něj tekutiny. Nadbytek tekutin v těle se pak projevuje právě zmíněnými otoky.

Vysoký krevní tlak a ztráta chuti k jídlu

Na to, že nejsou ledviny v dobrém stavu, mohou nemocného upozornit i zvýšeným krevním tlakem. Zvýšený tlak může mít i celou řadu jiných příčin, například stres, rozhodně však není od věci navštívit lékaře a se svými problémy se mu svěřit. Onemocnění ledvin se může projevovat také nechutenstvím, zvracením, anebo nevolností.

Zápach z úst a zvláštní pachuť v ústech

Když ledviny špatně pracují a nejsou schopny tělo řádně zbavovat toxických látek, dostávají se toxické látky do krve. To se mimo jiné projeví také nepříjemným zápachem z úst. Navíc v důsledku intoxikovaného organismu dochází ke změně chutí a postižený může v ústech často pociťovat kovovou chuť. S tím se nezřídka následně pojí již zmíněné nechutenství.

Krev v moči

Dost možná nejvýraznějším příznakem onemocnění ledvin jsou krev či stopy hnisu v moči. Ty se bohužel objevují ve chvíli, kdy je onemocnění již v pokročilejším stádiu. V tomto případě asi ani není nutné zdůrazňovat, že je návštěva lékaře zcela nezbytná a neodkladná.

Prevence onemocnění ledvin

Onemocnění ledvin je poměrně častým jevem, kterému lze ovšem vcelku snadno předejít. Základem je pochopitelně zdravý životní styl. Pijte denně dostatek tekutin, v chladných dnech se teple oblékejte, abyste předešli prochladnutí ledvin, posilujte imunitu, cvičte a omezte ve svém jídelníčku sůl a cukr. Stejně tak není radno konzumovat až přespříliš bílkovin. Onemocnění ledvin může způsobovat také nadměrná konzumace alkoholu, obezita, stres anebo kouření.