Jak čelit oparům?
Perete se čas od času s opary? Za zdánlivě nenápadným puchýřkem se schovává nepříjemné onemocnění, které je až překvapivě bolestivé. Puchýřek časem uschne, a protože se objevuje často v okolí úst, pohybem v obličeji praská, krvácí a špatně se hojí. V takovém případě je každá rada drahá a určitě se hodí vědět, jaké triky a fígly můžete zkusit. Oparu se můžete snažit nejen předejít, ale také jej co nejrychleji zastavit v šíření i rychle doléčit.
O své problémy s opary i řešení se s vámi podělí také Martina Gabko z YouTube kanálu MGFitman. Zmiňuje především prevenci, která rozhodně dává smysl u lidí, kteří na opary trpí a mají je velmi často.
Zachrání vás česnek i med
Herpes simplex čili virové onemocnění, které se projevuje nejčastěji jako opar v okolí úst, je nepříjemný především tím, že se jednak přenáší, ale zároveň pokud jej jednou dostanete, bude se vám opakovaně během života vracet. Zvláštní pocit podobný svědění už budete moci časem bezpečně identifikovat a nutné je především zakročit, co nejdřív je to možné, ať už zvolíte léčiva nebo domácí prostředky.
Mezi jedny z těch nejjednodušších pomocníků, které najdete v každé kuchyni, je i obyčejný česnek. Obsahuje přirozeně antivirotické látky a jednoduše jej lze aplikovat na místo. Stroužek česneku stačí rozříznout a přiložit na vznikající opar, případně můžete tenký plátek na místo položit nebo kousek nastrouhat a použít vzniklou kašičku.
Česnek je opravdu velmi silný a můžete ho použít také v kombinaci s medem.
Na plátek česneku dejte jen kapičku medu a přiložte na místo. Med plátek přilepí a zároveň mohou oba prostředky přispět k zaražení rostoucího puchýřku likvidací viru a také následně rychlejšího hojení kůže.
Med můžete dál nanášet v malém množství i na stroupek. Také on má antivirotické a antibakteriální účinky a jeho aplikace může jen prospět. Ne nadarmo se dříve používal jako tekutý obvaz.
Opar vyléčíte i jablečný ocet
V kuchyni také možná najdete jablečný ocet, který je stejně agresivní jako česnek a také může rychle tvořící se opar pomoci zredukovat. Pokud se rozhodnete použít ocet, rozřeďte jej čistou vodou půl na půl a nanášejte na puchýřek vatovou tyčinkou.
Použité čajové sáčky
Pomoci mohou také chladné, ale vlhké čajové sáčky. Ty vysušují, což je vhodné ve stádiu, kdy se stroupek ještě neutvořil.
Meduňková mast
Dobré výsledky s urychlením hojení jsou pozorovány také při používání meduňkové masti. Pozitivní účinky se zabývala studie v roce 2008 publikovaná v časopise Natural product research a následně v roce 2020 byly ve případové studii „Řešení recidivujícího herpes simplex v obličeji pomocí lokálního rostlinného gelu" stejné úspěšné i přírodní prostředky připravené z třezalky tečkované, lékořice, levandule či sibiřského ženšenu.
Při usychání oparu a přetrvávajícím stroupku je dobré místo natírat například vazelínou nebo již zmíněným medem, aby stroupek nepraskal a zahojil se, jak nejrychleji je to možné. Pokud na jelení lůj nebo nebo masti zapomínáte, přetřete stroupek oparu alespoň rtěnkou, i ta zvláčňuje.
Zdroje: healthline.com, allivictus.cz