Ořechy mají spoustu druhů. To víme všichni. Ale věděli jste, že se řadí mezi ovoce?
Zdroj: profimedia.cz

Které ořechy jíst, když chcete zhubnout, a po kterých se naopak tloustne?

Jednu hrst denně. Tolik ořechů bychom měli, podle výživových poradců, sníst. Skořápkové ovoce totiž nabízí mnoho zdravotních benefitů. Jsou však také tučné. Jaké podporují hubnutí, a kterým se raději vyhnout?

Zdroje: www.healthline.comwww.prozeny.czwww.ndtv.com

Ořechy jsou extrémně zdravé. Jsou plné živin, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Díky vysokému obsahu tuku jsou však také kalorické. Vědecké studie však zjistily, že jejich konzumace k přibývání na váze nevede. Vědci však upozorňují, že i tento nález závisí na dalších faktorech.

Zdravotní benefity ořechů

Látky obsažené v ořeších pomáhají snížit riziko infarktu a mrtvice. Redukují také hladinu škodlivého LDL cholesterolu a jejich pravidelná konzumace podporuje fungování žil, cév a tepen. Pokud potřebujete snížit LDL cholesterol a podpořit „hodný“ HDL cholesterol, konzumujte pistácie, mandle a lískové oříšky. Díky tomu, že jsou ořechy bohaté na bílkoviny, zinek, selen, biotin a esenciální mastné kyseliny, působí preventivně proti vypadávání vlasů, podporují jejich růst a zdravý vzhled. Pokud chcete zlepšit paměť a lépe zvládat stresové situace, sáhněte po mandlích nebo kešu ořeších. Jsou bohatým zdrojem omega-3 a omega-6 esenciálních mastných kyselin a vitamínu E.

Vlašské ořechy mají pro naše zdraví celou řadu přínosů. Látky obsažené v ořeších pomáhají snížit riziko infarktu a mrtvice. Zdroj: Shidlovski / Shutterstock.com

Ořechy a hubnutí

Studie na lidech ukazují, že zahrnutí ořechů do redukční diety podporuje hubnutí. Dokazuje to experiment z roku 2003. Ten sledoval 65 jedinců s nadváhou, kteří se stravovali nízkokalorickou dietou. Jedna skupina k ní doplnila mandle, druhá komplexní sacharidy. Všichni jedli stejné množství kalorií, bílkovin, cholesterolu a nasycených tuků. Po 24 týdnech zredukovala "mandlová" skupina o 56 % více tuku než druhá skupina. Navíc se jí snížily hodnoty „špatného“ LDL cholesterolu a triglyceridů. Ořechy navíc potlačují chuť k jídlu, zvyšují pocit plnosti a spalování kalorií a tuků. Jaké ořechy konzumovat konkrétně?

Mandle

Mandle jsou pro svůj vysoký obsah bílkovin, antioxidantů a tuků zdravých pro srdce považovány za jednu z přírodních superpotravin. Mononenasycené tuky v nich obsažené zabraňují přejídání a vláknina přispívá k pocitu sytosti. Jsou dobrým zdrojem aminokyseliny zvané L-arginin, která pomáhá spalovat tuky. Denně si dejte 3-5 mandlí.

Vlašské ořechy

Naše „vlašáky" stimulují odbourávání tuků a podporují zdravou tělesnou hmotnost. Díky přítomnosti omega-3 mastných kyselin, rostlinných sterolů a vitamínů pomáhají potlačovat hlad. Denně si jich dejte hrst.

Para ořechy

Brazilské ořechy jsou nabité vlákninou a bílkovinami, které jsou pro hubnutí nezbytné. Kromě toho jsou také dobrým zdrojem selenu, hořčíku, fosforu a thiaminu, o nichž se říká, že pomáhají při hubnutí. Obsahují také L-arginin, který je účinný při procesu spalování tuků. Denně si můžete dát hrst.

Brazilské ořechy jsou nabité vlákninou a bílkovinami, které jsou pro hubnutí nezbytné. Kromě Brazilské ořechy jsou nabité vlákninou a bílkovinami, které jsou pro hubnutí nezbytné Zdroj: New Africa/Shutterstock.com

Jaké ořechy nekonzumovat

Hubnutí funguje na jednoduché rovnici. Nesmíte přijmout více kalorií než vydáte. Proto sledujte, kolik ořechů zkonzumujete a nepřekračujte doporučované denní množství. Vyhýbejte se slaným a praženým oříškům nebo těm, které jsou obalené v čokoládě či jogurtové polevě. Superpotravinu byste posunuli na úroveň energetické bomby. Sledujte také kvalitu ořechů. Díky vysokému procentu tuku snadno podléhají zkáze. Žluknou a mohou být napadeny plísněmi. Proto je nejlépe uchovávejte v lednici.

Akční letáky