Ořechy jako prostředek hubnutí
Zdroj: Suto Norbert Zsolt / Shutterstock.com

Kalorické hodnoty ořechů: Kešu pomáhá hubnout. Po kterých ořeších ale přiberete?

Patří mezi zdravím nabité potraviny a mnoho lidí po nich sáhne ve chvíli, kdy je honí mlsná. I proto jsou tolik oblíbené mezi těmi, kteří se snaží shodit nějaké to kilo navíc. Ořechy jsou sice zdrojem mnoha vitamínů a prospěšných tuků, jejich nadměrná konzumace ale může spíše uškodit. Jaké druhy ořechů mají nejnižší energetickou hodnotu a kterým je třeba se při redukčních dietách vyhýbat?

Oříšky lze snadno považovat za zázračnou potravinu. Jsou plné vitamínů, bílkovin, minerálních látek a zdravých tuků. Hodí se do redukčních diet i jako alternativa k televizi namísto chipsů. Přesto všechno jejich nadměrná konzumace může spíše uškodit a ručičku na váze posunout směrem nahoru. Do zdravého jídelníčku ale bezesporu patří. Některé jejich druhy ovšem více, jiné zase méně. Pro všechny ale platí, že jsou nejzdravější v jejich nepřirozenějším stavu, tedy nepražené ani nijak dochucené. 

Vlašské ořechy pohladí duši

Vlašské ořechy jsou v Česku možná vůbec tím nejrozšířenějším druhem ořechů, a to jistě i proto, že je mnoho lidí pěstuje. Obsahují velké množství vitamínu B, díky čemuž prospívají pokožce, nehtům, vlasům, a dle některých zdrojů podporují i potenci. Do toho všeho přispívají k prevenci před chorobami srdce a rakovinovými onemocněními. Nejznámější jsou ovšem pro svou schopnost uklidnit nervové vypětí. Ve svém podstatě je lze tedy považovat za super potravinu. Je třeba být obezřetní v jejich množství. Vlašské ořechy totiž patří k těm nejkaloričtějším. Jedna hrst totiž obsahuje bezmála 1 500 kJ.

Vlašské ořechy bychom měli konzumovat pravidelně. Vlašské ořechy bychom měli konzumovat pravidelně. Zdroj: CalypsoArt / Shutterstock.com

Buráky nad maso

Tolik populární arašídy obsahují více živin než kterákoliv potravina živočišného původu včetně masa. Díky svému obsahu bílkovin dokonce předčí i vejce. Nenachází se v nich žádný cholesterol a jsou důležité pro metabolismus sacharidů a tuků. Stejně jako u „vlašáků” ale platí pravidlo „Všeho s mírou”. Taktéž totiž mají velkou kalorickou hodnotu. 

Mandle pročistí organismus

Co se hubnutí týče, jedněmi z nejvhodnějších druhů ořechů jsou mandle. Ze všech druhů těchto suchých plodů totiž obsahují nejvíce vlákniny, díky čemuž mají blahodárný vliv na funkci střev. Navrch k tomu se v nich nachází vitamín E, antioxidanty a další látky, které snižují v těle hladinu LDL, tedy špatného tuku. Jejich doporučená denní dávka pro dospělého člověka činí nanejvýš třiadvacet jader.

Nejméně kalorií mají pistácie

Při redukčních dietách jsou skvělé pistácie. Ty totiž ze všech druhů ořechů obsahují nejméně kalorií, přičemž poskytují všechny výhody svých „příbuzných”. Lze v nich tedy najít mnoho zdraví prospěšných látek, podporují dobrou náladu, imunitu i nervový systém. 

Pistácie by měli konzumovat lidé, kteří mají v rodině srdeční onemocnění. Pistácie by měli konzumovat lidé, kteří mají v rodině srdeční onemocnění. Zdroj: profimedia.cz

Kešu proti bolestem i obezitě

Stejně jaké v případě pistácií, i kešu ořechy jsou skvělým pomocníkem při hubnutí. Jsou bohaté na železo, hořčík, zinek a zlepšují paměť a posilňují imunitu. Hojně se rovněž používají při revmatických bolestech.

Lískové ořechy sníží cholesterol

Oblíbené lískové oříšky, které se hojně používají při pečení moučníků, snižují, stejně jako mandle, hladinu LDL v těle, tedy špatného tuku. Snižují cholesterol i cukr v krvi. Prospívají také očím, jsou vhodné pro cukrovkáře druhého typu, a dokonce napomáhají zpomalovat proces stařecké demence. 

Kalorické para ořechy jako prevence rakoviny

Všechny ořechy obsahují velké množství kalorií, para ořechy přitom stojí na samotném vrcholu. Jejich energetická hodnota je ale vykoupena řadou vitamínů, které obsahují. Jsou rovněž nezanedbatelným zdrojem selenu, který je silným ochráncem organismu proti rakovinovým onemocněním. 

Konzumace ořechů je zkrátka důležitá. Tyto plody dodají tělu množství vitamínů, minerálů, podpoří mozek a ochrání před různými nemocemi. Je ale třeba jejich konzumaci nepřehánět a užívat si je v rozumném množství. 

Zdroje:

Natalie Seldon: Prospěšné Ořechy a semena - 40 lahodných, výživných receptů, Edice knihy Omega, 2O19

https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/ktere-druhy-orechu-jsou-nejlepsi-pro-zdravi-a-ktere-pri-hubnuti-3595.html

Akční letáky