Svým vzhledem je poměrně nenápadné, jakmile jej ale rozemnete mezi prsty, exploze nádherné vůně vás takřka omráčí. Nezkazí žádný pokrm. Naopak mu dodá vždy něco navíc. To ale není zdaleka vše. Oregano je poměrně všestranná bylina, kterou můžete použít nejen jako dochucovadlo, ale i jako léčivku a významného pomocníka při hubnutí.

Zkuste i olej

Lahodné je čerstvé i sušené. Využít se ale dá i v podobě esenciálního oleje. K čemu všemu je esenciální olej z oregana dobrý, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Pověst vymítačů nemocí a rostlin s nebývalou silou si udržují zejména česnek a cibule. Možná vás to však překvapí, ale i oregano patří mezi zástupce rostlinné říše, kteří disponují nebývalou silou a ano, i oregano je podle vědců řazeno mezi jedno z nejsilnějších antibiotik.

Plíce jako v bavlnce

Má blahodárné účinky na dýchací ústrojí. Vzpomeňte si na to vždy, když vás přepadnou jakékoliv respirační potíže. Z dýchacích cest dokáže vyhnat nejrůznější bakterie, viry, plísně i kvasinky a celkově působí proti zánětům. Umí velmi dobře podpořit i imunitní systém a posiluje přirozeně obranyschopnost organismu. Pokud jej nemáte po ruce v čerstvém stavu, stačí si ze sušeného udělat čaj a ten v těžké chvilce popíjet.

Parťák na hubnutí

Oregano se také řadí mezi skvělé pomocníky při hubnutí. Snažíte-li se udělat něco s nadbytečnými kily, oregano by vám mohlo výrazně pomoci. Díky obsahu hořčin a tříslovin podporuje trávení, čímž podporuje i hubnutí. Oregano rovněž obsahuje fenol zvaný karvakrol, který výrazně stimuluje určité proteiny v těle a umí nastartovat hubnoucí proces. Navíc oregano obsahuje látky, které pomáhají snižovat záněty v těle a tlumit bolest, díky čemuž pak můžete více času věnovat sportu a cvičení.

A jak oregano využít?

Můžete si na oreganu pochutnat jako na čerstvé bylince, snadněji se vám bude skladovat sušené, ovšem opravdovou lahůdkou je i oreganový olej, jímž ochutíte kdejaký pokrm. Díky oleji a tedy tuku zároveň podpoříte vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, které jsou pro fungování lidského organismu velmi důležité, takže používaní oleje byste se rozhodně neměli vyhýbat. Zkusit můžete i tinkturu a esenciální olej na osvěžení místnosti a při respiračních onemocněních.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, magazindoma.cz, rosewellness.com