Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, je častým onemocněním žen po padesátce. Přichází zejména po menopauze, kdy u ženy dojde ke snížení produkce ženských pohlavních hormonů. Až polovina žen si po padesátce projde zlomeninou právě kvůli osteoporóze.

Ohroženou skupinou jsou i velmi hubení lidé, kuřáci, milovníci alkoholu, a samozřejmě také ti, kteří nemohou konzumovat mléčné výrobky. Pozor si musí dávat i ženy, u kterých přišla menopauza předčasně, mají ji v rodině nebo pravidelně užívají léky či trpí chronickými nemocemi.

Osteoporóza má pomalý a bezbolestný nástup

Nepříjemné je, že osteoporóza má pomalý a bezpříznakový vývoj. Začíná pobolíváním v zádech nebo zvětšujícím se zakřivením páteře. Dalším příznakem může být pozvolná deformace postavy, zmenšování se a první zlomeniny.

Nejvhodnější prevencí je jíst hodně ovoce a zeleniny. Ta totiž obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály. Každý den byste si proto měli dát alespoň čtyři kousky zeleniny a tři kousky ovoce. Také dávejte přednost fazolím, ořechům, rybám a libovým kouskům masa. Samozřejmě omezte konzumaci soli, alkoholu a kofeinu.

Vyzkoušejte přírodní nápoj proti osteoporóze

V lidovém léčitelství se používá nápoj, který vás sice osteoporózy zcela nezbaví, ale rozhodně vám uleví od obtíží. Vliv jeho složení na osteoporózu však potvrzují i některé vědecké studie. Je zcela jednoduchý a měli byste ho pít nejméně jednou denně. Stačí svařit dvě lžičky skořice se lžičkou zázvoru a 0,25 l mléka. Pak nechte nápoj vychladnout pod 50 °C a přimíchejte lžičku medu.

Nečekejte však, že vás popíjení tohoto nápoje osteoporózy zbaví natrvalo, pouze vám pomůže zmírnit její průběh. Vždy je nutné vyhledat specialistu, který určí správnou léčbu.

Související články

Zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov, Kniha 5555 rad pro šikovné hospodyňky, www.ikem.cz