Příčinou zánětu močového měchýře (cystitidy) je většinou bakteriální infekce – ve čtyřech pětinách případů ji způsobuje bakterie Escherichia coli, která sídlí v zažívacím traktu. Zánět se může objevit jako náhlý, akutní, spoustu žen ovšem postihuje opakovaně ve své chronické formě. Příznaky se obvykle nedají přehlédnout: objeví se pálení při močení, vzniká častější potřeba močit, přestože k tomu objektivně není důvod. Pokud potíže neprovází horečka, můžete je zkusit první den či dva vyléčit přírodními prostředky.
Osvědčené domácí prostředky: první pomoc i prevence
Rozpusťte lžičku jedlé sody ve sklenici vody a nápoj vypijte. Soda sníží kyselost moči a zmírní tak pálení při močení. Troška jedlé sody je doporučována i jako přídavek do urologického čaje, čímž se ještě zvýší účinnost protizánětlivých a diureticky působících bylin, jako je medvědice lékařská, list břízy, kořen petržele a dalších (směs lze zakoupit v každé lékárně).
V rámci léčby nebo preventivně vypijte denně alespoň 300 ml 100% brusinkové šťávy. (Pozor: pokud koupíte například nektar s 50% podílem brusinek, musíte vypít dvojnásobné množství!) Pokud je na vás šťáva příliš trpká, můžete zakoupit kvalitní tablety či tobolky s výtažkem z brusinek – obvyklá terapeutická dávka je 30 mg. Podle posledních studií brusinková šťáva opravdu pomáhá v léčbě zánětu močových cest – obsahuje totiž látky, které bakteriím nedovolí uchytit se na sliznici močových cest a ty se tak mnohem snáze vyplavují z těla. Podobné účinky má podle posledních zjištění i šťáva z borůvek.
Denně snězte alespoň jeden kelímek kvalitního jogurtu s živými mléčnými bakteriemi, které pomáhají nejen v prevenci infekcí močových cest, ale i kvasinkových infekcí.
Zařaďte do svého jídelníčku větší množství močopudných (diuretických) potravin, mezi něž patří například petržel, celer nebo okurka (připravte si z nich v odšťavovači šťávu). Močopudné prostředky infekci jako takovou neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z měchýře a spolu s ní vyplavují i bakterie.
Voda nad zlato
Zvyšte příjem tekutin. Bolest při močení vás od toho sice může odrazovat, ale při prvních příznacích onemocnění se snažte příjem tekutin výrazně zvýšit – vypijte alespoň jednu velkou sklenici za hodinu. Častým močením se z močového měchýře vyplavují bakterie, klesá tak jejich koncentrace. Pijte pokud možno čistou vodu nebo uklidňující bylinkové čaje, rozhodně zapomeňte na alkohol, kávu a perlivé limonády, které by problém mohly naopak zhoršit.
Léčivé bylinkové čaje
Připravte si některý z osvědčených protizánětlivých a močopudných nálevů:
- Česnekový – oloupejte několik stroužků česneku, rozmačkejte je a vhoďte do teplé vody. Nechte 5 minut vylouhovat a vypijte.
- Libečkový – 2 lžičky posekaného sušeného kořene přelijte šálkem vroucí vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.
- Kopřivový – lžičku sušené nati přelijte šálkem horké vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
- Pampeliškový – 2 čajové lžičky sušeného listu pampelišky přelijte šálkem vroucí vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
- Březový – hrst kůry z břízy tuhé přelijte dvěma šálky vařící vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.
K uklidnění zaníceného měchýře poslouží i studený macerát z proskurníku lékařského: do 1 l studené vody vsypte 4 čajové lžičky sušeného proskurníku a nechte louhovat přes noc. Nálev upíjejte po doušcích během dne.
Při zánětu močového měchýře jsou užitečné i čaje z dalších bylin – například pýru plazivého, třapatky nachové či zlatobýlu obecného. Velmi vhodné je užívání těchto bylin ve formě všestranněji působících směsí.