Osvědčené přírodní prostředky, které pomáhají při zánětu močových cest
30. 10. 2011

Osvědčené přírodní prostředky, které pomáhají při zánětu močových cest

Při zánětu močových cest jsou stále oblíbenější domácí prostředky, které při lehčí formě a v počátku onemocnění mohou nahradit i antibiotika, případně je vhodně doplňují a především jsou skvělou prevencí.

Příčinou zánětu močového měchýře (cystitidy) je většinou bakteriální infekce – ve čtyřech pětinách případů ji způsobuje bakterie Escherichia coli, která sídlí v zažívacím traktu. Zánět se může objevit jako náhlý, akutní, spoustu žen ovšem postihuje opakovaně ve své chronické formě. Příznaky se obvykle nedají přehlédnout: objeví se pálení při močení, vzniká častější potřeba močit, přestože k tomu objektivně není důvod. Pokud potíže neprovází horečka, můžete je zkusit první den či dva vyléčit přírodními prostředky.

Osvědčené domácí prostředky: první pomoc i prevence

Rozpusťte lžičku jedlé sody ve sklenici vody a nápoj vypijte. Soda sníží kyselost moči a zmírní tak pálení při močení. Troška jedlé sody je doporučována i jako přídavek do urologického čaje, čímž se ještě zvýší účinnost protizánětlivých a diureticky působících bylin, jako je medvědice lékařská, list břízy, kořen petržele a dalších (směs lze zakoupit v každé lékárně).

brusinky

V rámci léčby nebo preventivně vypijte denně alespoň 300 ml 100% brusinkové šťávy. (Pozor: pokud koupíte například nektar s 50% podílem brusinek, musíte vypít dvojnásobné množství!) Pokud je na vás šťáva příliš trpká, můžete zakoupit kvalitní tablety či tobolky s výtažkem z brusinek – obvyklá terapeutická dávka je 30 mg. Podle posledních studií brusinková šťáva opravdu pomáhá v léčbě zánětu močových cest – obsahuje totiž látky, které bakteriím nedovolí uchytit se na sliznici močových cest a ty se tak mnohem snáze vyplavují z těla. Podobné účinky má podle posledních zjištění i šťáva z borůvek.

Denně snězte alespoň jeden kelímek kvalitního jogurtu s živými mléčnými bakteriemi, které pomáhají nejen v prevenci infekcí močových cest, ale i kvasinkových infekcí.

jogurt

Zařaďte do svého jídelníčku větší množství močopudných (diuretických) potravin, mezi něž patří například petržel, celer nebo okurka (připravte si z nich v odšťavovači šťávu). Močopudné prostředky infekci jako takovou neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z měchýře a spolu s ní vyplavují i bakterie.  

Voda nad zlato

Zvyšte příjem tekutin. Bolest při močení vás od toho sice může odrazovat, ale při prvních příznacích onemocnění se snažte příjem tekutin výrazně zvýšit – vypijte alespoň jednu velkou sklenici za hodinu. Častým močením se z močového měchýře vyplavují bakterie, klesá tak jejich koncentrace. Pijte pokud možno čistou vodu nebo uklidňující bylinkové čaje, rozhodně zapomeňte na alkohol, kávu a perlivé limonády, které by problém mohly naopak zhoršit.

březový čaj

Léčivé bylinkové čaje

Připravte si některý z osvědčených protizánětlivých a močopudných nálevů:

  • Česnekový – oloupejte několik stroužků česneku, rozmačkejte je a vhoďte do teplé vody. Nechte 5 minut vylouhovat a vypijte.
  • Libečkový – 2 lžičky posekaného sušeného kořene přelijte šálkem vroucí vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.
  • Kopřivový – lžičku sušené nati přelijte šálkem horké vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
  • Pampeliškový – 2 čajové lžičky sušeného listu pampelišky přelijte šálkem vroucí vody, nechte 5 minut vylouhovat, pak slijte.
  • Březový – hrst kůry z břízy tuhé přelijte dvěma šálky vařící vody, nechte 10 minut vylouhovat, pak slijte.

K uklidnění zaníceného měchýře poslouží i studený macerát z proskurníku lékařského: do 1 l studené vody vsypte 4 čajové lžičky sušeného proskurníku a nechte louhovat přes noc. Nálev upíjejte po doušcích během dne.

Při zánětu močového měchýře jsou užitečné i čaje z dalších bylin – například pýru plazivého, třapatky nachové či zlatobýlu obecného. Velmi vhodné je užívání těchto bylin ve formě všestranněji působících směsí.

Autor Soňa Havlová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS