Oteklé nohy znepříjemňují život mnohým z nás, a proto je vždy lepší tomuto neduhu předcházet nebo jej urychleně řešit, a to i konzultací s lékařem. Navíc jsou oteklé nohy nepříjemné a někdy i značně bolestivé. Nejčastěji se pojí s dlouhým stáním, chůzí, obezitou, horkem, ale naopak i s určitými zdravotními komplikacemi.

Bolest a otoky nohou mohou být příznakem vážné nemoci. Jaké jsou první varovné signály? Podívejte se na toto YouTube video na kanále Ženy na síti:

Zdroj: Youtube

Nejčastější příčiny

Pokud vám otékají končetiny pravidelně, není radno tuto situaci ignorovat. Kromě výše zmíněných neduhů často signalizují možné poškození tří orgánů. Může se totiž jednat o potíže se srdcem, ledvinami a játry. Proto je vždy nutné situaci probrat s vaši ošetřujícím lékařem.

Otoky nohou mohou taktéž těsně souviset s větší námahou nebo naopak dlouhým sezením. Stejně tak mohou vzniknout následkem poranění, zánětu, úrazu nebo vrozeného onemocnění. Ve všech případech může jít o postižení žilního nebo lymfatického systému. Jak se otokům vyhnout a co lze dělat, pokud se objeví?

Změňte jídelníček a životní styl

Nohy často otékají jedincům s nadváhou, nevhodnými stravovacími návyky a špatným pitným režimem. Nikterak situaci nepřispívá ani pravidelná konzumace alkoholu, kouření, nošení nevhodné obuvi či dlouhé stání a nedostatek pravidelné pohybové aktivity. Někdo trpí na oteklé končetiny vlivem horka v teplých letních měsících.

Omezte na prvním místě sůl

Největším prohřeškem ve stravě je nadbytečná konzumace soli. Vyhněte se tedy zcela určitě všem fastfoodům a nabídkám rychlého občerstvení, které není jen s přemírou soli, ale mnohdy i přepáleného tuku. Následkem těchto špatných stravovacích návyků jsou přetížené ledviny a dochází k zadržování vody v těle, a právě to způsobuje otoky. Omezte i potraviny s vyšším obsahem soli jako například uzeniny, sýry, pečivo a mnohé kořenící směsi.

Sůl se dá nahradit

Množství používané soli lze omezit tak, že ji nahradíte například bylinkami. Perfektně funguje například libeček, pažitka, saturejka, bazalka, kopr a česnek.

Jezte zeleninu a ovoce

Pokud chcete otokům nohou předcházet nebo je zmírňovat, zařazujte do každodenního jídelníčku i porci zeleniny a ovoce. Obsahují totiž užitečnou vlákninu, která napomáhá očistě lymfatického systému, jež zadržuje škodlivé toxiny.

Související články

Zdroje: www.aazdraví.cz, www.itsmylife.cz, www.plzen.rozhlas.cz